djelujte preventivno

Ovo je pravi razlog zašto vam pucketaju zglobovi! No, u jednom slučaju morate biti posebno zabrinuti

29.01.2021.
u 16:11

Je li zbog vremena ili zbog toga koliko godina imate?

Na žalost oticanje i pucketanje zglobova i nije tako rijetka pojava, a ako ste se pitali zašto se to događa i kada je vrijeme za posjet liječniku, nastavite čitati, piše Ordinacija.hr. 

Dr. Kim L. Stearns, je za kliniku Cleveland pojasnila: "Kako starimo tako i naši zglobovi proizvode više buke, a razlog može biti taj što je većina vaše hrskavice potrošena, a to je upravo prirodan proces starenja. Površine postaju malo grublje i ta buka koju čujete je ustvari posljedica trljanja zgloba o zglob“.

Upravo su te, male, promjene i čudni zvukovi koji se javljaju, najmanji razlog za brigu. Samo kada se uz njih javlja i jaka bol ili oteklina, tada je vrijeme da se malo posvetite problemu, uz pomoć stručnjaka.

Prema riječima liječnika, kada zglobovi „iskaču“ bez ikakvog osjećaja boli, može se raditi samo o otpuštanju plina iz zgloba što će i uzrokovati pojavu tog zvuka. Kako se zglob sastoji i od tri glavna mišića, ponekad se mogu pomaknuti zbog pokreta. Zvuk koji se javlja može biti i posljedica navedenog. Ukratko, taj zvuk može biti posljedica pomicanja ligamenata ili kosti, što je sasvim normalna pojava radi svakodnevne uporabe istih.

PUCKETANJE U ZGLOBOVIMA MOŽE SAMO ZNAČITI DA IMATE STEGNUTE MIŠIĆE

Razmišljate o tome na ovaj način – kada ste zagrijani, manje su šanse da ćete se ozlijediti kada vježbate. Isto tako, izvedba teških vježbi bez prethodnog zagrijavanja može uzrokovati određene probleme. Isto se odnosi i na samo hodanje. Ako zglobovi pucketaju dok izvodite razne pokrete, može to samo biti posljedica ne zagrijavanja mišića, pojasnili su stručnjaci s klinike Cleveland.  

 

Kako biste izbjegli pojavu tih zvukova, pružite im malo njege.  "Kažemo da je kretanje jednako podmazivanje. Što se više krećete to će se tijelo bolje „podmazati““, dodao je liječnik i pojasnio kako samo sjedenje bez kretanja znači i da se tekućina unutar zgloba ne miče, a što se pak aktivniji, zglobovi će se više podmazivati.

No, ako se zvuk javlja uz oticanje, to je već sasvim druga priča. Stručnjaci sa zdravstvenog portala Healthline pojašnjavaju kako postoji stanje koje se naziva subluksacija tetiva, a uzrokovano je ozljedama peronealnog retinaculuma, dugim živcem koji drži tkivo na jednom mjestu. Kada dođe do ozlijede, razne tetive se mogu pomicati i tako stvarati buku, ali i bol. Dislokacija tetive može se javiti kao oticanje, upala, i pojavom masnica na bolnom mjestu. Važno je, kada je zvuk popraćen osjećajem boli, posjetiti liječnika.

Ako vam smeta sam zvuk, možete si pomoći nježnim pokretima i vježbama istezanja, no imajte na umu da se radi vjerojatno samo o tome da se zglob pokušava namjestiti tako da bi vama olakšao kretanje.

VJEŽBE ISTEZANJA ZA ZGLOBOVE

„Ako smanjimo količinu kretanja u našem tijelu dolazi do skraćivanja u mišićnom sustavu i smanjenja elastičnosti i  mobilnosti zglobova“, pojasnio je Marko Šola, mag. cin., DNS terapeut i trener te dodao par vježbi koje će vam pripremiti za kretanje.

1. Iz stojeće pozicije podignite jednu nogu te je obuhvatite rukama za gornji dio potkoljenice. Privucite koljeno prema prsima i zadržite 3 sekunde. Nakon toga, opustite nogu bez da je spustite na podlogu, savijte je u koljenu, a rukama primite za skočni zglob. Privlačite petu stražnjici i istodobno ne uvijajte leđa, već blago podvlačite zdjelicu za bolje istezanje pregibača kuka. Ponovite istezanje 3 puta s obje noge. Po potrebi se oslonite jednom rukom na zid ili stol.

2. Spustite se u poziciju iskoraka s desnom nogom naprijed, oslonjenom punim tabanom, te savijenom u koljenu pod 90 stupnjeva. Lijeva noga ostaje ispružena i oslonjena na vrh tabana i prste. Ruke oslonite na pod i izdužite kralježnicu u smjeru glave. Desnu ruku dignite s podloge i usmjerite ju prema stropu, te tijelo zarotirajte u istom smjeru. Zadržite nekoliko sekundi, zatim spustite desnu ruku te isto ponovite s lijevom. Zamijenite noge i ponovite vježbu na drugu stranu. Ako vam je preteško,  spustite koljeno lijeve noge na podlogu, i/ili ruke staviti na povišenje od 20 cm (mali stol ili stepenicu)

KAKO SI MOŽETE POMOĆI SAMI AKO SE JAVI UMJERENA BOL?

1. Topli oblozi: Ako stavite nešto toplo na bolno mjesto, bol će popustiti. Električni jastučići na zagrijavanje ili namakanje zglobova u toploj vodi može olakšati bol, smanjiti ukočenost i opustiti napete mišiće. Nekima pomaže i naizmjenično namakanje zapešća u toploj pa hladnoj vodi.

 

2. Budite aktivni: Ako vrijeme najviše volite provoditi ležeći ispred TV ekrana, zglobovi vam neće biti zahvalni jer tjelovježba pomaže pri podmazivanju zglobova i tako sprečavaju bol.

3. Vitamini topivi u mastima: Optimalna prehrana je uvijek najbolji izbor, koje god stanje da vas muči, a vitamini topljivi u mastima (vitamin A, D, E i K) ipak zaslužuju dodatnu pažnju. Jedno istraživanje pokazalo je kako je nedostatak vitamina D češći u bolesnika s artritisom. Druge studije su pokazale pozitivne učinke vitamina E. Za zdravlje su potrebni svi vitamini koji će ublažiti upalne procese. Avokado, kokosovo ulje, maslinovo ulje, riba i orasi su neke od namirnica koje ih sadrže, a vi biste ih trebali uvrstiti u prehranu.

4. Pomoć iz prirode: Istraživanja govore kako ekstra djevičansko ulje djeluje poput ibuprofena, a možete ga utrljati na bolna područja i nježno masirati. Kurkuma je također odlična pomoć iz prirode a sadrži kurkuminoid koji smanjuje razine enzima koji uzrokuju upale. Od kurkume možete napraviti obloge.

 

Foto: Shutterstock
Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?