Ovogodišnji lokalni izbori specifični su iz nekoliko razloga, dijelom i zbog tehničkih rješenja

25.08.2024.
u 12:30

Ovogodišnji lokalni izbori koji su specifični iz nekoliko razloga, među ostalim i uslijed činjenice da će se održati po nametnutim izbornim pravilima koje je donio visoki predstavnik, donijet će i primjenu novih tehnoloških rješenja koja će biti prisutna na manjem broju biračkih mjesta.

Uvidom u posljednju odluku Središnjeg izbornog povjerenstva BiH vidljivo je kako će se pilot-projekt novih tehnologija primjenjivati u 24 grada u BiH, odnosno na ukupno 458 biračkih mjesta, pri čemu je uvedena podjela na četiri tipa tehnoloških rješenja - svako od njih primjenjivat će se u određenom broju gradova i na određenom broju biračkih mjesta.

Pilot-projekti
Prvi pilot-projekt je “Autentifikacija birača i transmisija rezultata” koji SIP BiH primjenjuje uz podršku Europske unije, a provodit će se u 165 biračkih mjesta, odnosno 11 osnovnih izbornih jedinica, tj. gradova i općina. U općini Stari Grad Sarajevo ove će tehnologije biti uvedene na 46 redovitih biračkih mjesta, u općini Domaljevac-Šamac na 7 redovitih biračkih mjesta, a u Bijeljini na 28 redovitih biračkih mjesta. Također, autentifikacija birača i transmisija rezultata bit će provedena u Doboju na 17 redovitih biračkih mjesta, Goraždu na 7 redovitih biračkih mjesta, Gradiški na 14 redovitih biračkih mjesta i u Sanskom Mostu na 8 redovitih biračkih mjesta. Od ostalih gradova i općina u kojima će se primjenjivati ovo tehnološko rješenje, određeni su Srebrenica, i to na 7 redovitih biračkih mjesta, Tešanj na 9 redovitih biračkih mjesta, Trebinje na 8 redovitih biračkih mjesta te Zvornik na 14 redovitih biračkih mjesta. Drugi pilot-projekt odnosi se na upotrebu optičkih skenera s automatskom transmisijom rezultata koji Središnje izborno povjerenstvo BiH provodi uz podršku USAID-a na 145 biračkih mjesta u 7 osnovnih izbornih jedinica, odnosno gradova i općina. Ove tehnologije bit će primijenjene u Novom Gradu na 11 redovitih biračkih mjesta, Prijedoru na 25 redovitih biračkih mjesta, Tuzli na 32 redovita biračka mjesta, Visokom na 11 redovitih biračkih mjesta, Vogošći na 48 redovitih biračkih mjesta, Stocu na 9 redovitih biračkih mjesta te u Mostaru na 9 redovitih biračkih mjesta.

Treći pilot-projekt podrazumijeva biometrijsku identifikaciju i autoidentifikaciju birača, a provodi ga SIP BiH uz podršku OESS-a na 138 biračkih mjesta u Distriktu Brčko. U konačnici četvrti pilot-projekt odnosi se na uvođenje videonadzora, a provodi ga SIP BiH, i to u 5 gradova i općina na ukupno 10 biračkih mjesta: po dva biračka mjesta u Zenici, općini Centar Sarajevo, Banjoj Luci, Istočnom Novom Sarajevu te Vlasenici. Uvođenje novih tehnologija, kako je već ranije objašnjeno, obuhvatilo je tek manji dio biračkih mjesta u zemlji i to zbog, kako su naglašavali odgovorni, nedostatka vremena za provedbu svih rješenja. U svakom slučaju, ovogodišnji lokalni izbori bit će, ako ništa, specifični zbog činjenice da će se birači prvi put susresti s nekim rješenjima koja nemaju ni mnogo bogatije države. Osim navedene teme, aktivno se radi i na drugim tehničkim detaljima organizacije izbora, a prije nekoliko dana počelo je tiskanje glasačkih listića, uz opasku kako je proces najprije usmjeren na tiskanje glasačkih listića za glasanje poštom, nakon čega će biti tiskani i preostali listići. U međuvremenu ostalo je nešto više od dva tjedna do službenog početka izborne kampanje koja će uslijed brojnih specifičnosti u političkom ozračju BiH, poput brojnih neriješenih međunacionalnih pitanja, osim tema od lokalnog značaja, imati i one koje se dotiču nacionalne pozicije određenih konstitutivnih naroda u pojedinim lokalnim samoupravama. To osobito vrijedi u kontekstu nekih gradova s nacionalno mješovitim pučanstvom, a kojih se veći dio nalazi na prostoru središnje Bosne.

Očekujuće teme
Iz kuta hrvatske politike u BiH upravo je tu i najveći fokus, kao i najočitija suradnja stranaka Hrvatskog narodnog sabora, osobito kada je riječ o potpori kandidatima za načelnike, ali i u slučaju nekih zajedničkih lista za općinska vijeća. Jasno je kako će za Hrvate strateški značajno biti očuvati načelničke pozicije u Novom Travniku i Vitezu, ali i pokušati izboriti nove, prvenstveno u Busovači, Jajcu i Gornjem Vakufu/Uskoplju. A na ovogodišnjim lokalnim izborima birat će se novi sastavi 58 općinskih vijeća u Federaciji Bosne i Hercegovine, 53 skupštine općina u Republici Srpskoj, 21 gradskog vijeća u FBiH te 10 skupština gradova u RS-u, a birači će također odlučiti o izboru 111 načelnika općina u BiH, 31 gradonačelniku u BiH, kao i o sastavu Skupštine Distrikta Brčko BiH. U utrci je oko 26 tisuća kandidata, a ždrijebano je 296 političkih subjekata, od toga 110 političkih stranaka, 58 koalicija, 76 neovisnih kandidata, 43 neovisna kandidata predstavnika nacionalnih manjina i 9 lista neovisnih kandidata. U brojnim lokalnim zajednicama za poziciju načelnika natječe se tek jedan kandidat, što u startu umanjuje bilo kakvu političku neizvjesnost, dok u nekim drugima postoji značajan broj kandidata, a među gradovima koji prednjače ističu se: Goražde s čak sedam kandidata, Vareš, Kakanj i Kalesija sa šest te Čapljina i Bugojno s po pet kandidata u utrci za prvog čovjeka grada.

Na izborima će pravo glasa imati i državljani BiH koji žive izvan domovine, ali samo oni koji su se navrijeme registrirali. Na izvodu iz središnjeg biračkog popisa za glasanje izvan Bosne i Hercegovine za lokalne izbore 2024. godine nalazi se nešto manje od 45 tisuća birača. •

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije