Više od tisuću kilograma jagoda našlo se na listi uvoza zabranjenih proizvoda u BiH. Kako je rečeno iz fitosanitarne inspekcije RS-a, zabranjen je uvoz dviju pošiljki s ukupno 1630 kilograma jagoda podrijetlom iz Albanije zbog povećanog sadržaja pesticida. - Prilikom pregleda pošiljke nadležni inspektor uzeo je uzorke za laboratorijsku analizu radi ispitivanja ostataka pesticida. Na osnovi izvješća o laboratorijskoj analizi u ispitivanom uzorku utvrđena je povećana prisutnost pesticida iznad vrijednosti propisanih pravilnikom o maksimalnim razinama ostataka pesticida u i na hrani te hrani za životinje. Postupajući po rezultatima analize, inspektor je donio odluku kojom je zabranjen uvoz i naloženo uništavanje pošiljke u prisutnosti nadležnog inspektora, priopćeno je iz fitosanitarne inspekcije RS-a. Inače, u ovoj godini već je zabranjen uvoz pet pošiljki jagoda podrijetlom iz Albanije upravo zbog povećanog sadržaja pesticida.
Ostaci pesticida
Na listi proizvoda koji nisu prešli bh. granicu ranije su se našle i mandarine iz Hrvatske, krumpiri iz Egipta, šljive iz Makedonije…, a kod svih proizvoda utvrđena je nepravilnost, odnosno utvrđeni su ostaci pesticida iznad propisane maksimalne razine. U vodiču za kupce o pesticidima u proizvodima iz 2024. navodi se kako je otprilike 95% neorganskih jagoda, lisnatog povrća poput špinata, kelja, raštike i gorušice, ali i grožđa, bresaka te krušaka, koje je testirala vlada SAD-a, sadržavalo mjerljive razine pesticida. Na popisu najzaraženijih uzoraka proizvoda našle su se i nektarine, jabuke, paprike, ljute papričice, višnje, borovnice te mahune. Kada je riječ o pesticidima, brojne studije pokazale su da pesticidi kod ljudi mogu izazvati prijevremene porode, spontane pobačaje, kongenitalne malformacije poput defekta neuralne cijevi i povećana genetska oštećenja. Izloženost pesticidima također se povezuje s nižom koncentracijom sperme, bolestima srca, rakom i drugim poremećajima, prenosi CNN. Logično, pesticidima su najviše izloženi poljoprivrednici, koji ih i koriste. Istraživanje iz 2022. pokazalo je da upravo oni imaju gotovo pet puta veću vjerojatnost za oštećenja DNK, dok je studija iz veljače ove godine upozorila na to da djeca koja su u ranoj dobi izložena pesticidima od djetinjstva do adolescencije bilježe slabiji neurorazvoj. Ministarstvo poljoprivrede SAD-a (USDA) te Uprava za hranu i lijekove SAD-a (FDA) svake godine testiraju rotirajući popis domaćih i uvezenih proizvoda. Zaposlenici USDA peru, gule i ribaju voće i povrće, baš kao što to rade potrošači, dok zaposlenici FDA samo četkaju prljavštinu s proizvoda. Zatim se voće i povrće testira na više od 250 različitih pesticida. Za 2024. godinu testirali su 47.510 uzoraka 46 vrsta neorganskog voća i povrća, a analiza je otkrila tragove ukupno 254 pesticida.
Kako se navodi u tekstu, ove godine prvi put analizirane su i razine fungicida, jednog oblika pesticida koji se koristi za uništavanje gljivičnih bolesti kao što je pepelnica. Dva fungicida - fludioksonil i pirimetanil - imala su najveću koncentraciju na popisu objavljenom ove godine. Inače, fungicidi se često koriste nakon žetve kako bi se proizvodi sačuvali od plijesni na putu do tržišta. Fludioksonil na voću ili povrću stvara voštani premaz koji je jako teško isprati. Dok američka Agencija za zaštitu okoliša (EPA) smatra da je fludioksonil siguran na reguliranim razinama, neke studije pokazale su da bi upravo on mogao poremetiti hormone i neurološke sustave. Naime, izlaganje stanica raka dojke fludioksonilu u Petrijevoj zdjelici pokazalo je da je fungicid povećao proizvodnju stanica za 1,5%.
Razina hormona
EPA je pirimetanil 2004. klasificirala kao “potencijalno kancerogen za ljude”, ali ista agencija 2015. utvrdila je da spomenuta kemikalija u malim dozama “vjerojatno neće biti kancerogena za ljude”.
No, studija je pokazala da on može poremetiti razinu hormona štitnjače u trudnica koje žive u poljoprivrednim područjima. Osim toga, laboratorijski testovi potvrdili su da pirimetanil i fludioksonil utječu na aktivnost androgena, hormona koji doprinosi rastu i reprodukciji kod muškaraca i žena. Iako čišćenje voća i povrća prije jela doista smanjuje razinu pesticida, ni jedna metoda pranja nije 100% učinkovita za uklanjanje svih ostataka pesticida, upozorio je američki Nacionalni centar za informacije o pesticidima.