Stručnjaci upozoravaju na opasnosti

Petina djece u BiH pati od respiratornih problema prouzročenih zagađenim zrakom

13.01.2025.
u 11:35

Problem zagađenosti zraka u BiH raste iz godine u godinu. Stručnjaci upozoravaju na nužnost hitnih akcija kako bi se izbjegla katastrofa Velikog smoga. Sarajevo je i ove zime u vrhu liste gradova s najvišim indeksom zagađenja zraka. Novu godinu Sarajevo je dočekalo s indeksom od 285, a zrak je u tim trenucima bio zagađeniji samo u New Delhiju (344). Indeks je 27. studenoga bio 370, tada najviši u svijetu.

Veliki smog

Pulmologinja Zehra Dizdarević dulje od šest desetljeća prati posljedice zagađenog zraka u Sarajevu i upozorava da Sarajlije imaju sve lošiju razmjenu kisika (hipoksija). - Zrak koji udišemo u Sarajevu jako je opasan. Nema organa u organizmu koji nije ugrožen. Obolijevaju i kosa i koža. Kao liječnici više ne znamo jesu li pacijenti prehlađeni, imaju li alergiju ili je stanje posljedica zagađenosti zraka jer su simptomi slični - kazala je Dizdarević. Podsjetivši na Veliki smog, katastrofu koja je 1952. u Londonu odnijela nekoliko tisuća ljudskih života u nekoliko dana, Dizdarević je kazala kako je i u gradu na Miljacki na pomolu velika katastrofa. Poručila je da treba hitno formirati multidisciplinarnu skupinu stručnjaka koji će napraviti akcijski plan borbe protiv zagađenja zraka. - I nakon katastrofe u Londonu nikada se nije doznalo od čega su ti ljudi umrli, je li u pitanju plućna tromboembolija ili edem pluća ili je došlo do pneumotoraksa. I kod nas, dok se ne dogodi takvo što, mislim da se nitko neće čvrsto prihvatiti problema zagađenja zraka - poručila je doktorica. Zagađenost zraka doprinosi 10% ukupne smrtnosti u BiH. To uključuje respiratorne infekcije, kardiovaskularne bolesti i karcinome. Na globalnoj razini BiH je treća zemlja po smrtnosti prouzročenoj zagađenjem, odmah poslije Indije i Bangladeša, kada se broj smrtnih slučajeva prilagodi veličini populacije. Ovaj problem, koji svake godine prouzroči najmanje 3300 preranih smrti, prema podacima Svjetske banke, predstavlja jednu od najvećih javnozdravstvenih kriza u zemlji.

Sarajevo i problemi

Prema UNICEF-u, 20% djece u BiH pati od respiratornih problema prouzročenih lošom kvalitetom zraka. Dugotrajna izloženost zagađenju može prouzročiti trajna oštećenja pluća. Statistike pokazuju da su djeca posebno osjetljiva na zagađen zrak zbog svoga fiziološkog razvoja i češćeg disanja u odnosu na odrasle. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO), djeca udišu do 50% više zraka po kilogramu tjelesne mase nego odrasli, što ih čini znatno ranjivijima na toksične čestice i plinove iz zraka. Djeca u urbanim središtima poput Sarajeva i Tuzle imaju 50% veći rizik od razvoja astme i bronhitisa u odnosu na djecu iz ruralnih područja s manje zagađenja. SZO procjenjuje da zagađen zrak smanjuje očekivani životni vijek djece u BiH za od 1 do 2 godine ako su dugotrajno izložena lošoj kvaliteti zraka. Kada je riječ o prvim simptomima respiratornih infekcija, prilikom izloženosti zagađenju simptomi poput kašlja, otežanog disanja i bronhitisa mogu se javiti već u dobi od 1 do 2 godine. Astma se obično dijagnosticira između 5 i 7 godina kod djece koja žive u visoko zagađenim sredinama. Kronične respiratorne bolesti počinju se razvijati u dobi od 10 do 12 godina i često traju cijeli život. Neurološki problemi kao što su problemi s pažnjom i učenjem postaju vidljivi u dobi od 6 do 8 godina. Ako BiH ne poduzme hitne mjere, predviđa se da će broj smrtnih slučajeva porasti na 4000 godišnje do 2030.. Klimatske promjene i povećanje populacije u urbanim središtima dodatno će pogoršati situaciju. O zagađenju zraka u BiH s vremena na vrijeme pišu i poznati svjetski mediji. Tako je bilo i prošlog mjeseca. Zbog zagađenja BiH je dospjela na naslovnice svjetskih medija. Letovi su otkazani, a ljudima je naređeno da ostanu u svojim domovima dok je gusti sloj smoga 19. prosinca prekrivao glavni grad Bosne i Hercegovine Sarajevo, a stanovnici su se pokušavali nositi s otrovnim zrakom, pisao je AP News. Švicarska kompanija za tehnologiju kvalitete zraka IQAir, koja se bavi proizvodnjom i prodajom tehnologije vezane uz kvalitetu zraka, postavila je indeks kvalitete zraka u Sarajevu na "vrlo nezdravih" 225, rangirajući grad kao treći najzagađeniji na svijetu.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?