Umirovljenici i oni s umanjenom zdravstvenom sposobnošću trebali bi, zbog činjenice da moraju znatno češće produljivati vozačku dozvolu u odnosu na ostale građane, plaćati znatno manje iznose takse svaki put kada to moraju obaviti. Ovo je srž inicijative koju je Saša Magazinović, zastupnik SDP BiH u Zastupničkom domu Parlamenta BiH uputio je u parlamentarnu proceduru.
On je u objavi na Facebook profilu podsjetio kako uplata pristojbe za obnovu vozačke dozvole u iznosu od 60 maraka se zahtjeva od svih vozača bez obzira na rok trajanja vozačke dozvole. -Prema zakonu, vozačka dozvola se izdaje na razdoblje od 10 godina. Međutim, prema istom zakonu starijim vozačima se smanjuje rok trajanja važenja dokumenta na 3 godine, dok vozači s umanjenom zdravstvenom sposobnosti moraju obnoviti vozačku dozvolu u nekim situacijama i svake 2 godine, te svaki put platiti pristojbu, pojasnio je Magazinović. Ističe kako to praktično znači da je cijena pristojbe za obnovu vozačke dozvole za zdrave mlade i vozače srednjih godina 60 KM za razdoblje od 10 godina, dok za isto razdoblje važenja dozvole umirovljenici plaćaju 200 KM, a vozači s umanjenim zdravstvenim sposobnostima i do 300 KM.
-Uputio sam inicijativu za ukidanje ove diskriminacije. Rješenje je jednostavno - izračun cijene pristojbe prema roku trajanja vozačke dozvole. Bez promjene današnje cijene pristojbe, godišnja cijena bi bila 6 KM, što bi značilo da bi umirovljenici obnovu vozačke dozvole plaćali 18 KM u odnosu na sadašnjih 60 KM, dok bi vozači sa smanjenom zdravstvenom sposobnosti koji vozačku dozvolu obnavljaju svake dvije godine plaćali 12 KM umjesto dosadašnjih 60 KM. U konačnici, svi vozači u Bosni i Hercegovini bi u razdoblju od 10 godina plaćali istu cijenu, što danas nije slučaj, napisao je Magazinović. Podsjeća kako europski standardi u oblasti sprječavanja diskriminacije nalažu da stariji i građani zdravstvenim problemima trebaju imati pravo na prilagodbe koje uzimaju u obzir njihove specifične potrebe, ali i ograničene financijske mogućnosti.
-U slučaju Pravilnika o vozačkoj dozvoli se o tome nije vodilo računa, te ne samo da umirovljenici i osobe sa umanjenim zdravstvenim sposobnostima nisu bili u povlaštenom položaju, nego su praktično bivali kažnjeni obvezom plaćanja višestruko većeg iznosa pristojbe za vozačku dozvolu za isti vremensko razdoblje. Ako težimo društvu jednakih kao što svi tvrde, onda neće biti problema da za preko 200.000 vozača omogućimo plaćanje iste cijene obnove vozačke dozvole kao i za sve druge, poručio je Magazinović.