Zbog stresa i loše prehrane u tijelu se nakupljaju toksini koji štete zdravlju. Zato je korisno četiri puta godišnje, najbolje početkom novog godišnjeg doba, detoksicirati tijelo. Tad je važno smanjiti dodatan unos štetnih tvari u organizam.
To podrazumijeva prestanak pušenja, ali i izbacivanje prerađene, pržene hrane i slatkiša. Umjesto takve nezdrave hrane, treba pojačati unos svježeg voća i povrća te piti puno vode, piše 24sata.hr.
Bubrezi su zaduženi za to da iz tijela eliminiraju toksine, a kako bismo im olakšali posao, potrebno je piti dovoljne količine vode. Voda, naime, igra ključnu ulogu pri eliminaciji toksina i otpadnih tvari iz organizma. Izbjegavajte alkohol i umjereno unosite kofein. Kavu možete zamijeniti biljnim čajevima.
Kako biste detoksicirali jetru, najbolje je izbjegavati tešku, masnu hranu i jesti lako probavljive namirnice, poput bijele ribe i bijelog mesa. Uz njih, pojačajte unos namirnica koje potiču detoksikacijski potencijal jetre. To su gorke namirnice poput rikule, tamnozeleno lisnato povrće poput špinata, kao i korjenasto povrće, prvenstveno mrkva i cikla, koji su važni i za detoks bubrega. Možete ih pripremati i u obliku svježeg smoothieja.
A za dobar rad bubrega preporučuju se i brusnice jer pomažu uništiti štetne bakterije koje napadaju bubrege i mjehur. No brusnice su preporučljive samo ako su nezaslađene. Čišćenju bubrega pomažu i đumbir, kopriva, peršin te limunov sok. Detoksikaciju potiču i začini, kao što su peršin, ružmarin, majčina dušica, menta, kurkuma, đumbir i klinčić, jer djeluju kao antioksidansi. Detoksa se korisno pridržavati 7-14 dana, nakon čega se postupno uvodi ostala hrana. No i tad je korisno obogatiti prehranu namirnicama koje potiču čišćenje toksina.
Organ na kojemu se najviše ogleda stanje organizma je koža, a za blistavu je kožu jednako važno čišćenje izvana i iznutra. U što većoj mjeri izbjegavajte proizvode koji sadrže agresivne sastojke. Njegujte kožu prirodnim sastojcima, poput maslinova, bademova ili kokosova ulja, ili preparatima baziranima na prirodnim i organskim sastojcima. Kao i za dobro funkcioniranje bubrega, i za čistu i lijepu kožu najvažnije je piti dovoljno vode. No radite li detoks, nemojte smatrati da su svježe iscijeđeni sokovi adekvatna zamjena za vodu. Oni su super oružje za izbacivanje toksina, ali uz njih također treba piti dovoljno vode.
Za čistu kožu potrebno je i povremeno se dobro iznojiti. To možete učiniti u sauni, tijekom tjelovježbe ili u najboljem slučaju oboje. Detoksikaciji će pomoći i naizmjenično tuširanje toplom i hladnom vodom. Tuširajte se vrlo toplom vodom i pustite da vam voda teče po leđima. Potom si priuštite hladni šok u trajanju od 30 sekundi. Postupak ponovite tri puta, a potom lezite pola sata i pustite da se tijelo odmori. Ne zaboravite ni na tjelovježbu, a tijekom detoksa neka ona bude laganija, poput šetnje, po mogućnosti u prirodi, ili programa istezanja, poput joge.
Izgled kože iznutra poboljšat će žute namirnice (npr. limun i paprika), a u njih spada i kurkuma, koja pomaže kod problema crvenila, akni te smanjuje izraženost bora. Kurkuma ujedno čisti jetru. Dodajte je u hranu ili popijte u mlijeku. Iako se tijekom detoksa često ni ne pomišlja na pluća, ona su među prvim organima koje treba pročistiti. A najlakši način za oslobađanje pluća od nakupljenih toksina je duboko disanje. Čišćenju pluća pomaže i čaj od đumbira. Pripremite ga tako da narežete svježi korijen đumbira na kriške i dodate u uzavrelu vodu. Kuhajte desetak minuta, a zatim procijedite.
Top 5 namirnica za detoksikaciju jetre
KRUŠKE I JABUKE Stručnjaci za detoksikaciju jetre ponajviše preporučuju voće bogato pektinom, kao što su jabuke, kruške i bobičasto voće, koje, između ostalog, utječe na sniženje kolesterola u krvi.
NARANČA, GREJP... Citrusi sadrže veće količine vitamina C, za koji se smatra da potiče proizvodnju žuči, a time i otapanje otpadnih tvari te njihovu eliminaciju. Isto tako ubrzava razgradnju masti u oboljelih od masne jetre
BROKULA I CVJETAČA Artičoke, šparoge, cikorija, radič, rikula, maslačak, brokula, kupus, kelj i cvjetača sadrže glukozinolate koji povećaju enzimsku aktivnost jetre te neutraliziraju djelovanje toksičnih tvari.
MRKVA, CIKLA... Mrkva, cikla i peršin sadrže biološki aktivne tvari i mikronutrijente koji pojačavaju djelovanje enzima bitnih za eliminaciju toksina iz jetre. Savjetuje se njihova uporaba u izradi svježih domaćih sokova.
BLITVA I ŠPINAT Tamnozeleno lisnato povrće, poput blitve, kupusa i raštike, iznimno je bogato klorofilom i brojnim antioksidantima koji djeluju kao ‘čistači jetre’ te sudjeluju u očuvanju stanica jetre.
Brzinski dvodnevni detoks
Voda natašte: Kad se probudite, na prazan želudac popijte od dvije do tri čaše vode, samo pazite da ne bude prehladna
Šareni doručak: Nakon što ste popili vodu, za doručak pojedite svježe voće. između vode i voća neka prođe između 45 minuta i sat vremena. Tijekom dva dana detoksikacije izbjegavajte banane.
Salata za ručak: Obogatite prehranu povrćem i svježim povrtnim sokovima, kao što je smoothie od mrkve, cikle ili špinata koji čiste jetru. Za ručak pojedite salatu, a za međuobrok popijte svježe iscijeđeni sok od dvije mrkve, malo peršina, šest listova zelene salate i malo limunova soka.
Birajte svježe povrće: nemojte jesti pečenu hranu tijekom dvodnevne detoksikacije. Sirovo voće i povrće sadrži enzime koji pomažu probavnom procesu te ih tijelo stoga lakše probavlja.
Brza šetnja: Znojenje pomaže tijelu da se riješi toksina. oba dana trajanja detoksa posvetite sat vremena tjelovježbi, a bit će dovoljna i brža šetnja.
Duboko disanje: Duboko dišite jer tako pomažete tijelu da se riješi otrova. uz to, naspavajte se. san je najvažniji za dobro funkcioniranje tijela te će tijelo patiti ako vam nedostaje sna, čak i ako sve drugo radite ‘po pravilima’.
Mirisna kupka: Opustite se uz pomoć kupke. mirisne soli pomažu pri opuštanju pa potražite onu s mirisom koji relaksira, poput lavande ili ylang ylanga