Nedavno je Vlada FBiH donijela odluku kojom se propisuje prijenos sredstava prikupljenih temeljem pristojbe za izmirenje duga Ruskoj Federaciji za isporuku prirodnog plina u razdoblju 1992. - 1995. godine, planiranih u razdjelu 17. proračuna Federacije BiH za 2015. godinu Federalnom ministarstvu energetike, rudarstva i industrije na poziciji tekućih transfera i drugih tekućih rashoda - Subvencije javnim poduzećima - Energoinvest d. d. Sarajevo za plaćanje pristojbe Gazprom Exportu Mostar, piše Večernji list BiH. U predloženoj odluci utvrđeno je da će se sredstva u iznosu od 1,200.000 KM, koja su planirana u razdjelu 17. proračuna Federacije BiH za prošlu godinu Federalnom ministarstvu energetike, rudarstva i industrije na “Izvoru 30 - Namjenski prihod”, utrošiti sukladno odluci o posebnoj pristojbi za izmirenje duga Ruskoj Federaciji za isporuku prirodnog plina u razdoblju 1992. - 1995. godine.
No, kada je riječ o starom dugu, to nema veze s pojeftinjenjem cijena prirodnog plina.
Naime, bivši direktor BH-Gasa Almir Bečarević nedavno je izjavio da bh. dužnosnici podatke o nabavnoj i prodajnoj cijeni plina kriju godinama, a kada bi objavili te podatke, vidjeli bi svi koji je to nesklad između domaće prodajne cijene i cijene po kojoj se nabavlja plin.
Riječ je o apsolutnom neskladu. Prema posljednjim podacima koji su javni, cijena ruskog prirodnog plina je svima dostupna, a u posljednje tri godine pala je za gotovo 70 posto. Usporedbe radi, u 2012. godini je cijena plina bila 540 dolara, a od 1. siječnja 2016. godine će se kretati u rasponu od 160 do 180 dolara na tisuću kubika. Ruska cijena plina u ovom trenutku iznosi 194 dolara na tisuću kubika za BiH.
Podsjećanja radi, BH-Gas Gazpromu duguje desetke milijuna dolara. Dug Sarajevogasa prema BH-Gasu iznosi 48 milijuna KM, uz obračunate zakonske zatezne kamate od 14 milijuna KM. Zbog ogromnih potraživanja, BH-Gas nije u mogućnosti redovito izmirivati obveze prema Gazpromu, zbog čega se zaračunavaju zatezne kamate i penali koji opterećuju cijenu plina za krajnje potrošače.
Isto tako, u Zvorniku ostalo je 28 milijuna maraka nenaplaćenog novca, odnosno novca koji, po svemu sudeći, nikad neće biti naplaćen. Stari dug se obračunava po principu pet dolara. Međutim, ono što je problematično kod starog duga je to što ga ne plaća Republika Srpska, ali još veći problem je što Federacija BiH uopće nema uvida u potrošnju Republike Srpske, jer ona više ne kupuje plin od BH-Gasa, tako da BH-Gas ne može više fakturirati ni tih pet dolara RS-u. Kompanija GAS-Res iz Banje Luke je nedavno potpisala ugovor s Gazpromom, u kojem nema obveze plaćanja pet dolara za ratni dug. Time se u neravnopravan položaj dovode potrošači u Federaciji.
Upravo je neplaćanje ratnog duga glavna prepreka kako bi BiH dobila novi ugovor o opskrbi plinom za iduću godinu. Aneks ugovora produžen je samo do kraja lipnja ove godine, ali iz Gazproma inzistiraju da im se uplati 1,8 milijuna dolara, što je uvjet za produljenje ugovora. Što se tiče ratnog ruskog duga, BiH ne može ući u tržišnu utakmicu kada je u pitanju ovaj energent. Uostalom, pitanje ratnog duga mora biti riješeno prije usvajanja zakona o plinu na državnoj razini ako se uopće to i dogodi.