Premijer Republike Hrvatske Andrej Plenković pozvao je u petak na reformu UN-a u virtualnom govoru na 75. Općoj skupštini svjetske organizacije, istaknuvši da su ovogodišnje krize pokazale da je multilateralizam potrebniji nego ikad.
Krize koje su 2020. godine pogodile svijet, poput pandemije koronavirusa i posljedične gospodarske krize, "jasno su pokazale da je predanost multilateralizmu relevantnija nego ikada", rekao je Plenković.
Postojeće krize ne smiju dovesti do "izolacionizma u međunarodnoj zajednici", nego potaknuti spremnost na suradnju "u pravom duhu solidarnosti i međusobne potpore", a nijedna organizacija nije u boljem položaju da to promiče od Ujedinjenih naroda, kazao je.
Stoga su nam "potrebni Ujedinjeni narodi za 21. stoljeće", poručio je Plenković i pozvao na reformu organizacije, uključujući i samu Povelju UN-a, njezin temeljni dokument, kao i Vijeća sigurnosti, najmoćnijeg tijela UN-a u kojem odnosi reflektiraju situaciju s kraja Drugog svjetskog rata.
"Naša organizacija mora sačuvati svoje temeljne vrijednosti i načela na kojima je utemeljena, ali isto tako mora odražavati stvarnost i potrebe našeg vremena", rekao je premijer.
Ujedinjene narode kritičari često prozivaju zbog navodnih iracionalnih troškova, sporosti u djelovanju, neprovođenju svojih odluka i pristranosti u njihovom donošenju.
Organizaciji je u proračunu prošle godine nedostajalo 768 milijuna od ukupno 2.85 milijardi dolara jer 51 država nije ispunila svoje financijske obaveze, uključujući Brazil i SAD, prenosi Reuters.
Stručnjaci ističu kako su financijski problemi simptom šire krize povjerenja u tu instituciju.
Jednakopravnost Hrvata u BiH
Osim godina kriza, 2020. je i godina obljetnica, rekao je Plenković - uz 75. godišnjicu UN-a i 25. godišnjicu Četvrte svjetske konferencije o ženama, ove se godine obilježava i 25. godišnjica Daytonsko-pariškog mirovnog sporazuma koji je "prekinuo najkrvaviji rat u Europi od Drugog svjetskog rata".
Plenković je istaknuo kako se u međuvremenu "ovaj dio Europe temeljito promijenio nabolje, ali da neki problemi opstaju i zaslužuju punu pažnju", pa naglasio da Hrvatska smatra da godišnjicu Daytona treba iskoristiti za reviziju njegovih postignuća, ali i situacije u BiH.
Pozvao je na punu jednakost Hrvata kao konstitutivnog naroda u BiH i donošenje odgovarajućeg izbornog zakona koji bi spriječio izborne inženjeringe.
Podsjetio je na Zagrebački sastanak na vrhu održan prije 20 godina i drugo izdanje tog susreta koji se ove godine virtualno održao tijekom hrvatskog predsjedanja EU-om koja je na njemu potvrdila "svoju nedvosmislenu podršku europskoj perspektivi država zapadnog Balkana".
"Gledajući unatrag, puno toga je postignuto i puno toga se promijenilo nabolje. Gledajući unaprijed, iskrena pomirba ključna je za stabilnost regije. To se može graditi samo na istini i utemeljeno na činjenicama, zajedno s pronalaskom svih preostalih nestalih osoba i pravdom za sve žrtve", poručio je.
Lobiranje za profesoricu Seršić i zahvala za Zagreb
Plenković je govoru naglasio da je ponosan što Hrvatska po prvi puta ima kandidatkinju za sutkinju Međunarodnog suda pravde - profesoricu međunarodnog prava i prorektoricu za međunarodnu suradnju zagrebačkog Pravnog fakulteta Maju Seršić.
"Osim dokazanih profesionalnih kvaliteta, vjerujemo da bi izbor profesorice Seršić također bio važan za postizanje bolje rodne ravnoteže i poštenije zastupljenosti država u sastavu Suda", kazao je premijer.
Plenković je podsjetio i da se Hrvatska nosi s posljedicama razornog potresa koji je pogodio Zagreb, pa zahvalio svim svjetskim čelnicima koji su "poslali poruke solidarnosti i pružili podršku" Hrvatskoj.
Cjepivo za sve i zaštita planeta
Pozdravio je rezoluciju UN-a o "Sveobuhvatnom i koordiniranom odgovoru na pandemiju" i istaknuo da ona jasno pokazuje potrebu za "zajedničkim globalnim pristupom u odgovoru na njezin utjecaj i posljedice".
Naglasio je da cjepivo mora biti dostupno najvećem mogućem broju ljudi i da se na tome ne smije štedjeti.
Govorio je i o opasnostima klimatskih promjena, "izazova stoljeća", upozorivši da svjetski čelnici ne smiju ignorirati da je u posljednjih pet godina postignut rekord globalnih temperatura oceana koji imaju "središnju ulogu u reguliranju Zemljine klime", kao i da "zabrinjavajućom brzinom" raste njihova zagađenost plastikom.
"Ukoliko ne djelujemo sada, šteta učinjena našoj planeti bit će nepopravljiva", kazao je Plenković, pa pozvao nacije da se "ujedine i preuzmu odgovornost za ostvarivanje zdravijeg, pravednijeg i održivijeg svijeta za buduće generacije".