Godinama se priča da BiH godišnje gubi milijune maraka zbog nelegalnog iznajmljivanja stanova, jer stanodavci ne prave ugovore i ne prijavljuju poreznim upravama takve prihode, piše Večernji list BIH. Ipak, takvo postupanje nerijetko im se obije o glavu.
Negativna iskustva
Većina stanodavaca izbjegava sastavljanje ugovora jer ih to košta, a i ne pada im napamet prijaviti prihode od najma te izdaju stan na povjerenje, što najmoprimci često zlorabe i ostave velike dugove, a često i unište imovinu. Koliko su podstanarske muke teške, svima je poznato, međutim, nije uvijek jednostavno ni onima s druge strane. Tako se nameće pitanje, je li teže biti podstanar ili stanodavac? Iako je većina na strani ovih prvih, brojni primjeri pokazuju da nije lako dati nekom na korištenje imovinu vrijednu više od 100.000 KM. Uništeni stanovi i neplaćeni računi pokazuju da ni svi studenti nisu korektni kad iznajme stan. Vlasnica stana u Sarajevu kaže da izdaje stan već 15 godina te da ima jako loše iskustvo sa studentima. “Kupila sam nov stan, mislila da ću iznajmljivanjem za 10 godina vratiti kredit i preseliti se tu. Međutim, stan je toliko uništen da se ne isplati ni renovirati”, kaže Sarajka. Kome izdaje stan nije puno razmišljala ni Banjolučanka Desanka K., koja je svoj stan sedam godina iznajmljivala studentima, o kojima je znala samo broj telefona. “Imam stan od 60 m2 i u njemu su stanovale uglavnom po četiri osobe. Kašnjenja s računima je bilo, ali uvijek se nekako riješi, sve dok mi četiri momka nisu ostavila duga više od 3000 KM i nestala. Na telefon se nisu javljali, nikad ih više nisam vidjela, a kome god sam se obratila, rekli su mi da nemam nikakav dokaz da su oni tu uopće stanovali”, ispričala je Blicu Desanka, koja priznaje da joj ugovor nije pao ni napamet, ali od tada bez ugovora ne izdaje stan ni bratu. Kaže da se poslije, u razgovorima s ljudima koji su imali slične probleme, naslušala svega. Od toga da postoje podstanari koji dvije godine nisu čistili stan, do onih koji su uništili kompletnu stolariju.
Jasno definiran ugovor
Da su stanodavci nemarni suglasan je i ekonomski analitičar Zoran Pavlović. “Mi smo narod koji puno radi na povjerenje, a malo na ugovore. S druge strane, mnogi ne znaju ni napraviti ugovor, a kada trebaju angažirati nekog da ga sastavi, to im bude skupo. Tako, tražeći jeftiniju varijantu, izaberu najskuplju”, kazao je Blicu Pavlović i savjetuje da svatko prije izdavanja stana sastavi ugovor, obvezno ga ovjeri kod notara ili u općini, što ne stoji više od 20 KM. “Prvo je ugovor, drugo je da u njemu sve mora biti jasno napisano i definirano, moraju biti unijeti podaci onog tko stanuje, da se u svakom trenutku preko policije može znati gdje je”, objasnio je.•