Obilježen dan branitelja

Spomen-obilježje: Postavljen tenk na mjestu zaustavljanja u Pologu

Autori: Frano Vukoja,
07.05.2020.
u 18:45

Postavljanjem tenka T-55 na spomen-obilježju zaustavljanja tenkova JNA 1991. godine na granici između Širokog Brijega i Mostara (Dobrič - Polog) završena je posljednja faza uređenja ovoga spomen-obilježja. Ove su godine Grad Široki Brijeg, u suradnji s braniteljskim udrugama HVO-a, i Ministarstvo obrane BiH sklopili ugovor o dodjeli prostora na privremeno korištenje Odjelu Vojnog muzeja 1. pješačke (gardijske) pukovnije OS-a BiH, objavio je Grad Široki Brijeg.

Naime, formiranjem jedinstvenih Oružanih snaga BiH 2005. utemeljena je 1. pješačka (gardijska) pukovnija. Pukovnija baštini identitet, tradiciju i kulturno-povijesno nasljeđe Hrvatskog vijeća obrane i hrvatskog naroda. Pukovnija je smještena u vojarni “Stanislav Baja Kraljević” na mostarskom Helidromu – Rodoč, koja je većinom ustupljena na korištenje Sveučilištu u Mostaru.

Temeljem zakonskih akata, 1. pješačka (gardijska) pukovnija ima sljedeće zadaće: pripremati, istraživati i baštiniti povijest postrojbi Hrvatskog vijeća obrane i hrvatskog naroda u BiH, surađivati s braniteljskim udrugama i civilnim institucijama; objavljivati publikacije Pukovnije; čuvati kulturno-povijesno nasljeđe, tradiciju, narodne i vjerske običaje hrvatskog naroda u BiH; drugima prenositi znanja o povijesnim običajima, kulturi odijevanja i ponašanju pripadnika Pukovnije; voditi vojne klubove Pukovnije i upravljati muzejom Pukovnije.

Muzej se sastoji od središnjeg muzeja (vojarna “Stanislav Baja Kraljević” u Mostaru) i četiriju odjela (u vojarnama Livno, Kiseljak i Orašje te spomen-obilježju zaustavljanja tenkova Široki Brijeg - Polog).

Ovaj odjel Vojnog muzeja bit će otvoren za posjetitelje i javnost nakon što ovih dana povjerenstvo Ministarstva obrane i Oružanih snaga BiH pregleda lokaciju. Podsjetimo, zaustavljanje tenkova JNA Hrvati iz Širokoga Brijega i susjednih općina organizirali su 7. svibnja 1991. godine.

Širokobriježani su tada spriječili blokadom ceste kolonu od više od 100 tenkova i oklopnih vozila koja je krenula iz mostarske vojarne upućena zauzeti položaje u zapadnoj Hercegovini i dijelu južne Hrvatske. JNA je tada tvrdila da se radi o “redovitoj vojnoj vježbi i manevru”, a goloruki hrvatski narod stao je u obranu svojih stoljetnih ognjišta. •

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije