Intervju: Ante Begić, načelnik općine Posušje

Posušje stvara nove vrijednosti, potiče i privlači nove investitore

05.03.2022.
u 16:30

Jedna od gospodarski najuspješnijih općina u zemlji, a koja se može pohvaliti i dobrim demografskim pokazateljima - Posušje i u vremenima krize uspijeva u stvaranju novih vrijednosti i otvaranju novih radnih mjesta. O trenutačnim mjerama, kao i planovima za Večernji list govorio je načelnik Ante Begić.

Večernji list: Koliko Općina u ovom vremenu inflacije može iskoristiti svoje ustavne i zakonske nadležnosti te donositi odluke o pomoći poboljšanju ekonomske, ali i demografske situacije?

- Neizravno kroz poticaje, odnosno olakšice pri otvaranju obrta i pokretanju određenih kategorija poslova, s posebnim naglaskom na ohrabrivanje žena u poduzetništvu, Posušje već pokušava poticanjem stvaranja novih vrijednosti u gospodarstvu ublažiti i posljedice krize. Tu su i poticaji za druge kategorije, poput poljoprivrednika, koji se raspisuju tijekom godine, čime se nastoji pomoći održivosti ove grane gospodarstva. Ono što također raduje jest podatak kako najveće tvrtke iz privatnog sektora u općini Posušje, unatoč krizi, najavljuju daljnji razvoj i nova zapošljavanja. Radimo i na provođenu niza mjera, počevši od novčanih potpora za novorođene, preko besplatnog prijevoza za učenike, stipendija, poticaja mladima, subvencioniranja javnog i privatnih vrtića do osiguravanja boljih uvjeta u odgojnim i obrazovnim institucijama. Prilikom sljedećeg javnog poziva za stipendije značajno ćemo povećati njihov iznos.

Večernji list: Nedavno je donesena hvalevrijedna odluka o pomoći roditeljima u povodu rođenja djeteta. Možete li objasniti o čemu je riječ?

- Da, na 11. sjednici Općinskog vijeća, na inicijativu Kluba vijećnika HDZ-a BiH i vijećnika HDU-a BiH, donesen je zaključak kojim je u proračunu osiguran iznos, odnosno jednokratna novčana potpora od 50.000 KM, koja će se dijeliti na sljedeći način: 500 KM za treće i 1000 KM za svako sljedeće novorođeno dijete na području općine Posušje. Ovom populacijskom mjerom pokušat će se pomoći u smanjenju troškova obiteljima prilikom opremanja prinove, a taj iznos, sukladno punjenu općinskog proračuna, u budućnosti ćemo sigurno povećati.

Večernji list: Na koje bi još demografske mjere trebalo uputiti te koliko njihova provedba pridonosi ukupnom poboljšanju demografske situacije u općini?

- Uz navedenu mjeru za prinove, jedna od mjera koje smo donijeli prije nekoliko godina i s kojom se može pohvaliti mali broj općina jest besplatan prijevoz školske djece, čime se izlazi ususret roditeljima i njihovim kućnim proračunima koji su preopterećeni davanjima. Također, svjesni iseljavanja stanovništva iz ruralnih sredina u veća središta, ove smo godine s privatnim partnerom u MZ Poklečani odnosno Rakitnu osigurali uvjete za boravak mališana u dječjem vrtiću, čime se sigurno olakšalo dnevno funkcioniranje zaposlenih roditelja. I u ostalim mjesnim zajednicama i gradu Posušju nastojimo osigurati što bolje uvjete boravka djece vrtićke i školske dobi. Samo u prošloj godini potpuno je obnovljen gradski dječji vrtić, dograđena i otvorena zgrada područne škole u Čitluku, a ove godine započeli su opsežni radovi na rekonstrukciji područne škole Vinjani. Treba spomenuti i kapitalni projekt nove osnovne škole u Posušju čiji završetak također očekujemo ove godine.

Večernji list: Kako općinska administracija može pomoći potencijalnim investitorima lakše realizirati poslovnu ideju? Koje su to komparativne prednosti zbog kojih Posušje postaje prepoznato na karti područja privlačnih za ulaganje?

- Općina Posušje je svojim radom, odnosno svakodnevnim administrativnim uslugama na raspolaganju kako postojećim tako i potencijalnim investitorima. U komparativne prednosti općine Posušje možemo ubrojiti povoljan geoprometni položaj, bogate prirodne resurse i tradiciju poslovanja, raspoloživu poslovnu infrastrukturu u poslovnim zonama Osrdak i Vlake sa subvencioniranim cijenama, odnosno uvjetima za investitore i njihove poslovne ideje, mladu, kvalificiranu radnu snagu. Posušje posjeduje i BFC certifikat koji nas ističe kao područje povoljnog poslovnog okruženja, što za postojeće i potencijalne investitore ipak predstavlja neku razinu kvalitete naših administrativnih usluga.

Večernji list: Koliko Fondacija "Tehnološki park" doprinosi usvajanju novih znanja, ali i stvara temelje za buduće dvojno obrazovanje?

- Vrijednost tehnološkog parka je dvojaka. Tu je inkubator za startup poduzeća od jednostavnih obrta do IT sektora. Ideja je bila da se mladim ljudima koji imaju perspektivne poslovne ideje olakša njihova realizacija kroz povlaštene uvjete korištenja infrastrukture. Ohrabruje podatak da oni koji su ovdje započeli prve korake i danas uspješno posluju. Drugi aspekt, onaj edukativni, nastao je kao plod prekogranične suradnje s RH i Razvojnom agencijom ZHŽ-a uz pomoć koje su nabavljeni CNC strojevi. Potom je uslijedila suradnja Sveučilišta u Mostaru, resornog ministarstva, Srednje strukovne škole i Općine Posušje, kojom je uspješno osmišljen program provođenja prakse za CNC operatere. Prethodno je ovo zanimanje kao smjer uvedeno u srednju školu. Fondacija "Tehnološki park" je usporedno s pružanjem usluga prakse učenicima obučila i prvu generaciju odraslih kroz program prekvalifikacije za CNC operatera koji je verificiran kod Ministarstva prosvjete ZHŽ-a. Kako je prostor Parka u potpunosti popunjen, a s druge strane postoje daljnji razvojni obrazovni i gospodarski planovi, radimo na tome da povećamo njegov kapacitet gradnjom novog objekta.

Večernji list: Nedavno je raspisan javni poziv za podnošenje prijava za dodjelu sredstava za subvencioniranje troškova nabave poljoprivrednoga sjemena. U kojoj mjeri Općina može dati dodatni input domaćim proizvođačima u vremenu kada cijene repromaterijala konstantno rastu?

- Da, nedavno smo raspisali javni poziv za podnošenje prijava za dodjelu sredstava iz proračuna općine Posušje za subvencioniranje troškova nabave sjemena žita (pšenica, raž, ječam i zob) i mineralnog gnojiva za proljetnu sjetvu na području općine Posušje za 2022. godinu. Subvencija se odnosi na troškove nabave sjemena žita u količini od najmanje 200 kg do najviše 600 kg i troškove nabave mineralnog gnojiva u količini od najmanje 100 kg do najviše 500 kg. Ciljana skupina su manji proizvođači, odnosno poljoprivrednici koji su ujedno i najugroženiji.

Večernji list: Prije nekoliko dana održan je sastanak načelnika i gradonačelnika s područja ZHŽ-a s predstavnicima Splitsko-dalmatinske županije tijekom kojega se govorilo o gospodarskoj suradnji. Kakve su perspektive u kontekstu općine Posušje?

- Povezivanje ovih dviju županija normalan je i prirodan proces koji se treba intenzivirati u sljedećem razdoblju. Prostora za suradnju je puno - od obrazovanja, sporta, kulture, infrastrukture, turizma. Programi prekogranične suradnje imaju velik značaj za sve nas u pograničnom području kojima su ovi programi primarno namijenjeni. Mi ćemo svakako raditi na povezivanju s općinama i gradovima s prostora Splitsko-dalmatinske županije i raditi na zajedničkim projektima. Neki od njih svakako su izgradnja regionalne ceste R420 Posušje (Vir - Zavelim) (Vinica, Tomislavgrad - Hercegbosanska županija), (Ričice, Aržano - RH), proširenje logističkog centra, unaprjeđenje turističkog sadržaja uz već aktivne suradnje kroz izradu projektne dokumentacije za pročistač pitke vode, izgradnju nove osnovne škole, kanalizacije i ostale projekte koji se realiziraju uz potporu hrvatskih institucija.

Večernji list: Pred BiH i njezinim lokalnim zajednicama vrijedna je prilika u obliku skorašnjeg IPA III mehanizma. Računa li općina Posušje na blagodati ove blagajne EU-a te koliko su vrijedna dosadašnja iskustva u prekograničnoj suradnji?

- Naravno da planiramo neke od projektnih ideja provesti iz javnih poziva u okviru mehanizma IPA III. Riječ je o planskim projektima koji zahtijevaju veća financijska izdvajanja koja Općina ne može samostalno realizirati svojim sredstvima. Iskustvo imamo u dosadašnjoj realizaciji projekata "Compete Plamet": Povećanje konkurentnosti malih i srednjih poduzeća u sektoru metala i plastike kroz razvoj mreže znanja i zajedničke poslovne infrastrukture u okviru programa Interreg IPA Prekogranična suradnja Hrvatska - BiH - Crna Gora 2014. - 2020. Ukupna vrijednost projekta iznosila je 1,603.369,21 euro, od čega je udio sufinanciranja iz EU fondova predstavljao 85%. Projekt je uspješno realiziran u partnerstvu Općine Posušje, Razvojne agencije ZHŽ-a - HERAG i JU Razvojne agencije Šibensko-kninske županije.

Komentara 1

IJ
I ja tebi
09:33 06.03.2022.

Bravo za Posušje to su radni i sposobni ljudi. Kapa do poda.

Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije