“Prosječna cijena kupovine od Rudnap d.o.o Banja Luka u 2013. godini iznosila je 109,74 maraka po megawatsatu, a prosječna prodajna cijena Rudnapu d.o.o Banja Luka kao kupcu u 2013. godini (Elektroprivrede Hrvatske zajednice Herceg Bosne) iznosila je 66,08 maraka/megawatsatu. Iako je 2013 . godina bila hidrološki veoma povoljna i ostvarena je vlastita proizvodnja veća od planirane za 70,65 %, nisu iskorištene sve mogućnosti, dane u potpisanom ugovoru o otkazivanju nabave”.
Nepotrebno skupo
Navodi se to u objašnjenju Ureda za reviziju Federacije BiH čime se objašnjava bit ranijih sumnji da se unutar ove kompanije pogoduje velikim trgovcima električne energije i raznim mešetarima, a nasuprot interesima potrošača koji bi trebali plaćati daleko niže cijene električne energije. Neki od tih potrošača, poput mostarskog Aluminija, su i zbog visoke cijene električne energije dovedeni na rub bankrota. Na ovakvo postupanje EP HZ HB morali su reagirati iz Federalne regulacijske agencije za električnu energiju (FERK), kao i resornog Ministarstva energetike, no izostalo je, navodi revizija. Prosječna cijena kupovine električne energije temeljem svih kratkoročnih ugovora u 2013. godini, iznosila je 101,56 maraka, a prosječna cijena prodaje je bila za 30 maraka niža po megawatsatu, o čemu je i Večernjak ranije pisao, a što su iz EP Herceg Bosne demantirali.
Izvlačenje novca
Revizori su uz banjolučki Rudnap koji je samo filijala beogradskih mešetara električnom energijom naveli i primjer Espade d.o.o Čapljina od koje je temeljem godišnjeg ugovora nabavljena električna energija po 110 maraka, dok im je istodobno EP prodavala struju po 54,08 maraka po megawatsatu. Posebno je čudnovata odluka uprave EP HB da smanji razinu planirane proizvodnje u Planu poslovanja za 2013. godinu u odnosu na trogodišnji plan (2011.-2013.godina) sa 1.622 gigawatsati (GWh) na 1.376 GWh, dok je nabavu električne energije povećao sa 83,7 GWh na 1.735,8 GWh. - Ne možemo potvrditi opravdanost značajnog smanjenja planirane proizvodnje i značajnog povećanja nabave električne energije u planu poslovanja za 2013. godinu, upozoravaju revizori. Pri tome su revizori objasnili kako su nadležne institucije morale reagirati. No, to nisu učinili ni EP, ni FERK, ni Ministarstvo na štetu malih i velikih potrošača. Naime, svi smo prošle godine trebali plaćati daleko nižu cijenu električne energije, a dostavljeni računi biti niži i do 30 posto.
Kao da bi bilo bolje da su legitimni na vlasti????