Prije godinu dana zajedno smo posjetili Bosnu i Hercegovinu. Došli smo s namjerom predstaviti i objasniti svoje planove o tome kako podržati vašu zemlju kako bi krenula naprijed na pozitivnom, europskom putu.
Suština naše inicijative koju je Europska unija prihvatila kao svoj obnovljeni pristup vašoj zemlji bila je, i sada je - poboljšanje života svih građana Bosne i Hercegovine. Snažno vjerujemo kako svaki građanin vaše zemlje, kao i naših, zaslužuje pravo na prosperitetnu i sigurnu budućnost. To uključuje i život bez korupcije uz zaštitu koju pruža vladavina prava, dobar posao koji je pristojno plaćen i tržište rada koje sljedećoj generaciji daje mogućnost napredovati. Mladi Bosne i Hercegovine su ključni za ekonomsku transformaciju vaše zemlje. Ne možete dopustiti da ih tjerate negdje drugo kako bi gradili svoju budućnost.
Tražili smo od vaših političara obvezivanje na ambicioznu Reformsku agendu usmjerenu na rješavanje ovih socijalnih i ekonomskih problema s kojima se veliki broj građana u BiH suočava svaki dan. Zauzvrat smo obećali kako ćemo odblokirati proces pristupanja EU, koji je sedam godina bio zaustavljen.
Godinu dana poslije, gdje smo? Ima razloga za optimizam. Parlamentarna skupština BiH je usvojila zajedničku izjavu o reformama nakon našeg posjeta u siječnju prošle godine. Državna i entitetske vlade su od tada razvile ambicioznu inicijalnu Reformsku agendu, popraćenu detaljnim akcijskim planom, i provele su prve reforme. Posebno je ohrabrujuće bilo vidjeti kako vlade na državnoj i entitetskim razinama usko i konstruktivno surađuju, i za to zaslužuju pohvalu. Iskreno, Reformska agenda je ambicioznija nego što smo prvobitno mislili da je moguće. Europska unija je s pravom navela u svom godišnjem izvješću u studenom 2015. godine kako se Bosna i Hercegovina vratila na svoj reformski put.
Pozdravljamo dosadašnji napredak, međutim, još uvijek je rano da ove reforme naprave opipljivu razliku u životima većine građana BiH. Za taj proces potrebno je još vremena. Istodobno, Bosni i Hercegovini nisu potrebni samo novi zakoni. Potrebni su joj bolji zakoni.
Također,pozivamo političke vođe na svim stranama - na vlasti i u oporbi - da rade zajedno, kao što su nam i obećali, da iskoriste međunarodnu i domaću stručnost, uključujući i civilno društvo, kako bi osigurali da ove reforme što više približe Bosnu i Hercegovinu europskim standardima. Ako politički lideri na svim stranama žele građanima BiH i Europskoj uniji pokazati kako su istinski predani modernizaciji i reformama, potrebno je još mnogo napornog rada.
Zato mi i mnogi drugi EU partneri i dalje inzistiramo da je značajan napredak u provedbi reformi preduvjet za vjerodostojan zahtjev za članstvo u EU, zajedno s uspostavljanjem Mehanizma koordinacije i prilagođavanjem trgovinskih odredbi u sklopu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Ovo nije novina, EU je ovo dogovorio u prosincu 2014. godine, i to smo ponovili u nekoliko navrata na sastancima s Predsjedništvom BiH i drugim sugovornicima.
Prvi zadatak sada je zadržati fokus na provedbi Reformske agende. Nije vrijeme za ponovno preusmjeravanje pozornosti na složene političke nesuglasice koje dovode do podjela koje su onemogućavale Bosni i Hercegovini ostvariti svoj potencijal tijekom prošlog desetljeća. Izborne reforme mogu pričekati. Stabilizacija ekonomije, otvaranje novih radnih mjesta i borba protiv nepravde i nejednakosti u društvu su prioriteti koji moraju ostati na prvom mjestu.
Vjerujemo kako novi pristup EU može uspjeti u BiH. Postignuća ostvarena u posljednjih 12 mjeseci to dokazuju. Svjedočili smo suočavanju vlada sa zajedničkim izazovima, te njihovom zajedničkom radu na rješavanju istih. Bili smo svjedoci konačnog stupanja na snagu SSP-a, sedam godina nakon potpisivanja. Ako se nastavi ostvarivanje napretka, vjerodostojan zahtjev u skoroj budućnosti realna je perspektiva, ali uraditi to kako treba je puno važnije nego uraditi to što prije.
Najveći rizik za napredak leži u preispitivanju autoriteta državnih institucija. EU je jasno izrazio stajalište kako je prijetnja referendumom u Republici Srpskoj neustavna i da je to beskorisno odvlačenje pozornosti s reformi. Bolji život je moguć za sve građane ove zemlje, bilo da žive u Federaciji BiH, Republici Srpskoj ili Brčko Distriktu. Ali, za to je potrebno da se političko vodstvo u oba entiteta potpuno koncentrira na reformski proces, a ne da ubire političku prednost tako što će odvraćati pozornost s njega. U praksi to znači poštovanje činjenice da su suverenost i državnost samo na državnoj razini i, u isto vrijeme, prihvaćanje da široki spektar nadležnosti i većina odgovornosti za reforme leže na dva entiteta.
Da budemo potpuno jasni - ni novi pristup EU ni Reformska agenda ne osporavaju na bilo koji način postojanje entiteta po njihovoj definiciji u Daytonskom mirovnom sporazumu, niti mijenjaju ulogu koju entiteti imaju u politici u BiH. U novom pristupu EU nema nikakve prijetnje postojećem ustavnom okviru. Poštovanje ustavnih raspodjela nadležnosti je bilo dio suštine prošlogodišnje zajedničke izjave. Ako politički vođe budu poštovali ove principe, onda možemo biti optimisti po pitanju budućnosti. U protivnom, plaši nas povratak stagnacije i konfrontacije od kojih nitko nema koristi.
Na početku 2016. godine, uime građana Ujedinjenog Kraljevstva i Njemačke, upućujemo građanima BiH naše najtoplije želje za mirnu i prosperitetnu 2016. godinu. Pozivamo vaše vođe da konstruktivno rade zajedno, uz uzajamno poštovanje. Ponovno potvrđujemo svoju predanost u nastavljanju pružanja potpore na vašem putu napretka prema sjajnijoj, europskoj budućnosti.