Sljedećeg tjedna održat će se izvanredna sjednica Doma naroda Federacije BiH

Predsjednika FBiH bira troje kandidata među sobom, otkočit će se izbor izvršne vlasti

09.02.2023.
u 18:53

Tijekom sljedećeg tjedna počet će procedura izbora tročlanog čelništva Federacije BiH, koje će među sobom birati predsjednika ovoga entiteta, što je novost koja je uvedena u paketu izmjena izbornoga zakonodavstva i Ustava Federacije BiH koje je nedugo nakon zatvaranja biračkih mjesta u BiH za opće izbore prošle godine donio međunarodni visoki predstavnik Christian Schmidt, piše Večernji list BiH. Posve je promijenjena procedura u odnosu na raniji izbor, kada se već unutar Doma naroda definirao izbor predsjednika odnosno dvoje dopredsjednika Federacije BiH.

Nezaobilazna činjenica

Sada je, međutim, situacija takva da se unutar Doma naroda kandidira lista za izbor predsjednika odnosno dopredsjednika nakon što su ih nominirali hrvatski, bošnjački odnosno srpski Klub federalnoga Doma naroda. Najranije bi se izvanredna sjednica Doma naroda mogla sazvati tri dana nakon što takvu odluku donese vodstvo Doma naroda Parlamenta Federacije BiH, a takvo što Kolegij još nije odlučio. Očekuje se da bi ta sjednica na kojoj će se glasovati o listi održati najvjerojatnije sredinom sljedećeg tjedna. Tek kada Dom naroda izglasa ovu listu, slijedi procedura u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH. "Problem" novoj koaliciji koju čini s HDZ-om BiH, odnosno bošnjačkom dijelu reprezentacije koju okuplja SDP BiH oko "osmorke", predstavlja činjenica da u bošnjačkom Klubu Doma naroda Parlamenta FBiH većinu ima SDA s političkim satelitom DF-om s trinaest izaslanika. Taj je broj nezaobilazna činjenica čak i unatoč tome što predstavnici "osmorke" uporno ističu kako je SDA došao do tog broja sustavom prijevara, zastrašivanjem i ucjenama zastupnika koji su birali izaslanike za federalni Dom naroda. Već je utvrđena lista od troje kandidata za predsjednika iz reda hrvatskog, bošnjačkog i srpskog naroda, a kandidate je verificiralo i Središnje izborno povjerenstvo BiH. Ovjerenu kandidatsku listu čini troje kandidata za izbor predsjednika i dva dopredsjednika Federacije BiH iz Kluba izaslanika bošnjačkog naroda, Kluba izaslanika hrvatskog naroda i Kluba izaslanika srpskog naroda. To su Lidija Bradara (HDZ BiH), koja je kandidatkinja za predsjednika/dopredsjednika FBiH iz Kluba hrvatskog naroda, Refik Lendo iz SDA, koji je kandidat za predsjednika/dopredsjednika FBiH iz Kluba bošnjačkog naroda te Igor Stojanović iz SDP-a BiH kao kandidat za predsjednika/dopredsjednika FBiH iz Kluba srpskog naroda. Ovu je listu dostavila predsjedateljica Zastupničkog doma Parlamenta FBiH nakon što su kandidature stigle iz Doma naroda. SIP je potvrdio kako je predloženu listu podnio ovlašteni predlagač te da ispunjavaju sve uvjete i da ne postoje odredbe o sukobu interesa. Iako postoje određene špekulacije da bi se moglo sustavom izostanka kvoruma na sjednicama parlamentarnih domova zaobići proceduru te tako s potrebnih 11 smanjiti na sedam broj potpisa za izbor kandidata za predsjednika odnosno dopredsjednika FBiH unutar Doma naroda, teško je reći hoće li se posegnuti za takvim rješenjem.

Na štetu Hrvata

Takvo što, naime, jedino pogoduje "osmorci", odnosno onomu što je ostalo od te koalicije, dok pak ruši ustavni koncept i dodatno slabi ulogu Doma naroda, odnosno uloge konstitutivnih naroda te otvara prostor da se dolazi do situacije za uspostavu vlasti raznim makinacijama i manipulacijama. U takvoj utakmici hrvatski politički predstavnici ne bi trebali sudjelovati jer to jednostavno nije "njihov rat" s obzirom na to da se problem nalazi unutar bošnjačke nacionalne reprezentacije. Koji članovi te reprezentacije moraju naći način sami riješiti, bilo da će "osmorka" u svoje okrilje vratiti neke od oduzetih mandata ili se pak sami dogovoriti sa SDA oko izbora vodstva FBiH. To je važno i zbog toga jer je već sada, prema Schmidtovim izmjenama, novi način biranja predsjednika i dva dopredsjednika dovoljno loš za Hrvate jer njihova kandidata dva probošnjačka člana vodstva uvijek mogu preglasati, a Hrvat ne mora obnašati tu dužnost kao što je do sada uvijek bio slučaj od utemeljenja Federacije BiH. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije