Vijeće ministara BiH će i u ovoj godini nastaviti aktivnosti koje daju doprinos ispunjavanju uvjeta za daljnji napredak u procesu približavanja EU i NATO integracionim procesima u skladu s utvrđenim vanjskopolitičkim prioritetima Bosne i Hercegovine, navedeno je u programu rada za 2016. godinu koje je danas utvrdilo Vijeće ministara BiH, a koji je baziran na njegovom srednjoročnom planu aktivnosti, prenosi Prvi.tv
U program će biti ugrađen Akcijski plan za realizaciju prioriteta iz izvještaja Europske komisije o Bosni i Hercegovini za 2015. godinu koji se odnose na Vijeće ministara. Godišnji program rada sadrži Akcijski plan provođenja, pregled zakona i drugih propisa, međunarodnih ugovora kao i razvojno-investicijskih projekata/programa.
Strateški ciljevi su utvrđeni na osnovu općih principa razvoja (integrirani rast, pametni rast, održivi rast, inkluzivni rast i upravljanje u funkciji rasta). Za svaki strateški cilj definirani su srednjoročni ciljevi u okviru kojih su programi i projekti.
Planirane su i aktivnosti na unaprijeđenju i jačanju sveukupnih odnosa sa susjednim i zemljama u regiji. Programom rada planiran je nastavak rada na unaprijeđenju regionalnih trgovinskih odnosa BiH u okviru preferencijalnih trgovinskih sporazuma - SSP, CEFTA i EFTA. Bit će nastavljeni pregovori u cilju sticanja punopravnog članstva u WTO-u.
Vijeće ministara BiH, uz sugestije, podržalo je Akcijski plan za realizaciju prioriteta iz Izvještaja Europske komisije o Bosni i Hercegovini za 2015. godinu koji se odnose na Vijeće ministara i koji će biti ugrađeni u Program rada Vijeća ministara BiH za 2016. godinu, kao i preporuke koje se odnose na niže razine vlasti u BiH.
Akcijski plan u svom konačnom tekstu bit će proveden u skladu s ustavnim nadležnostima svih razina vlasti.
Vijeće ministara BiH je preporučilo Instituciji ombudsmena za ljudska prava u Bosni i Hercegovini da izradi specijalni izvještaj o položaju novinara i slučajevima prijetnji novinarima.
Nadležne institucije zadužene su da, u okviru izrade priloga i dopune priloga institucija u BiH za izvještaj za Bosnu i Hercegovinu za 2016. godinu, dostave Direkciji za europske integracije relevantne informacije o realizaciji mjera navedenih u Akcijskom planu za realizaciju prioriteta iz Izvještaja za 2015. godinu za razinu Vijeća ministara.
Prioriteti su grupirsani na oblasti reforme javne uprave, vladavine zakona/funkcioniranja pravosuđa, borbe protiv korupcije, borbe protiv organiziranog kriminala, ljudskih prava i zaštite manjina/slobode izražavanja. Među prioritetima su postojanje funkcionalne tržišne ekonomije i sposobnost suočavanja s konkurentskim pritiskom i tržišnim snagama unutar EU. U Akcijskom planu je definiran i set mjera iz oblasti unutarnjeg tržišta, sektorskih politika i pravde, slobode i sigurnosti.
Vijeće ministara BiH je utvrdilo prijedlog osnova za vođenje pregovora radi zaključivanja protokola uz Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) između BiH i EU. Prijedlog osnova će Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa dostaviti Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru.
Vijeće ministara BiH razmotrilo je, i uz određene korekcije, usvojilo Pregovaračku poziciju Bosne i Hercegovine.
Pregovaračkom pozicijom su definirani zahtjevi BiH u pregovorima s Europskom komisijom o adaptaciji SSP-a. Prva runda pregovora trebala bi biti održana 16. veljače u Sarajevu.
Prilikom pregovora, delegacija BiH za pregovore će imati zadatak da iznađe prihvatljivo rješenje, zasnovano na uvažavanju uzajamnih interesa.
Vijeće ministara BiH je, na prijedlog Ministarstva sigurnosti BiH, donijelo izmjene i dopune Odluke o formiranju Koordinacijskog tijela za pitanja migracija u Bosni i Hercegovini.
Izmijenjenom odlukom za predsjedatelja Koordinacjskog tijela imenovan je ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić. U sastav ovog tijela imenovani su predstavnici Ministarstva sigurnosti, Službe za poslove sa strancima, Granične policije, Ministarstva vanjskih poslova, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice i SIPA-e.
Odlukom je definirana nadležnost Koordinacijskog tijela kada u slučaju nastanka ili očekivanja kriznih situacija u oblasti migracija djeluje i kao operativni stožer za pitanja migracija na razini države. Tada u njegov sastav ulaze i šefovi stožera na razini entiteta i Brčko distrikta BiH, ukoliko su formirani. Stožer je nadležan da koordinira sve sve aktivnosti s nadležnim institucijama i agencijama, kao i formiranim stožerima ili drugim tijelima na razini entiteta i Brčko distrikta, te međunarodnim organizacijama i nevladinim organizacijama kako bi se prevazišla konkretna krizna situacija u oblasti migracija.