Radovi na projektu vrijednom čak šest milijuna konvertibilnih maraka u Širokom Brijegu napreduju planiranom dinamikom. Tvrtka Hering d.d. Široki Brijeg na svojim službenim stranicama ovih je dana objavila fotografije radova na izgradnji pročistača otpadnih voda u Širokom Brijegu, iz kojih je vidljivo kako objekt na koji Širokobriježani čekaju godinama poprima svoje prve obrise, piše Večernji list BiH.
Iz GU Širokog Brijega ranije su istaknuli kako je riječ o jednoj od najvećih infrastrukturnih investicija na području ovoga grada. Iako je, po prvim najavama, pročistač otpadnih voda već trebao biti stavljen u funkciju, zbog brojnih peripetija, odnosno složene procedure međunarodnog natječaja i žalbi ponuđača koji nisu odabrani za izvođača, poništen je prvi natječaj za izgradnju pročistača otpadnih voda.
Složena procedura
Kako su objasnili iz Gradske uprave Široki Brijeg, uslijedio je postupak ponovnog objavljivanja međunarodnog natječaja, a čekalo se očitovanje Europske investicijske banke o pripremljenom natječaju kako bi se nastavilo s postupkom. Nakon složene procedure, koju su bili dužni poštovati, ugovor za izgradnju pročistača je između Grada Širokog Brijega, izvođača radova, odnosno JVCA KTM-Brina d.o.o. Posušje i Biogest Internationala GmbH Dresden i Louisa Bergera (Francuska) u konzorciju s ILF-om Beretende Ing ZT GmbH (Austrija), koji će obavljati nadzor, potpisan tek početkom 2019. godine. Ugovor obuhvaća projektiranje, izvođenje i probni rad.
Projekt stoljeća
Vrijednost radova je 2,705.172 eura bez PDV-a, a taj iznos financirat će se kreditnim i grant sredstvima. Kapacitet pročistača u prvoj fazi bit će 10.000 ES (ekvivalent stanovnika), dok će u drugoj fazi iznositi 15.000 ES. Inače, izgradnja pročistača otpadnih voda dio je projekta izgradnje kanalizacijskog sustava čija je realizacija počela krajem 2012., kada je projektom stoljeća Grad Široki Brijeg, jedan od osam gradova/općina u Federaciji BiH, uključen u projekt vodoopskrbe i sanitacije u FBiH. Visina kredita Europske investicijske banke (EIB) za taj projekt je 5,828.000 KM s rokom otplate 25 godina, a Grad Široki Brijeg, uz realizaciju kreditnoga aranžmana, dobio je grant sredstva Europske komisije (IPA fond) u iznosu od 2,500.000 KM. Zanimljivo je spomenuti da je Široki Brijeg još prije rata imao izgrađeno oko 90% uređaja za prečišćavanje otpadnih voda. Njegov kapacitet bio je 5000 EBS. Tijekom rata objekt je u potpunosti devastiran te je njegovo postojanje dodatno oduljilo izgradnju novog jer se čekalo na dozvolu za rušenje, nakon čega je uslijedilo i uklanjanje. Gradonačelnik Širokog Brijega Miro Kraljević nedavno je izjavio kako je pročistač karika u projektu izgradnje kanalizacijskog sustava bez koje se nije moglo dalje. U konačnici će grad dobiti suvremeni kanalizacijski sustav. Podsjetimo, posljednjih godina ovaj grad je u izgradnju kanalizacijskog sustava i popratnih radova uložio značajna sredstva s obzirom na to da je postojeći bio nerazvijen s malim postotkom priključenih kućanstava te je najveća količina otpadnih voda odlazila u rijeke Lišticu i Ugrovaču.•