Gubitak jednog sata popodnevnog svjetla uzrokuje ili produbljuje depresiju ranjivim pojedincima. Tko otprije “vuče” depresiju mogao bi iskusiti zbog ovoga pogoršanje tegoba. Početkom studenog ujedno počinje harati sezonski poremećaj raspoloženja, u narodu poznat kao zimska depresija.
Nagađa se da je povećanje stope depresije posljedica naglog ubrzanja sumraka zbog povratka na zimsko vrijeme, kao i općenitoga kraćenja dana u ovo doba godine. Zbog kraćeg dana, tj. manje dnevnog svjetla, neki bi mogli osjetiti simptome kao što su manjak energije, bezvoljnost, jači apetit, poremećaji spavanja, pojačana želja za slatkim i smanjena spolna aktivnost, piše 24sata.hr.
S obzirom na to da je sunca manje, potrebno je uravnotežiti prehranu. U hranu treba uvrstiti namirnice bogate vitaminom D, kao što su riba, goveđa jetra, žumanjak, sir i mliječni proizvodi, neke vrste gljiva i kvasac.
S druge strane, zimsko računanje vremena ima i neke povoljne učinke. Prema nekim znanstvenicima, utvrđen je smanjen broj prometnih nesreća i niža stopa srčanih udara. Očito, dulje spavanje popravlja koncentraciju i štiti srce.
Obitelji se u zimskom periodu više druže i razgovaraju, što rezultira boljim odnosima i kvalitetnijim provođenjem zajedničkog vremena. Vjerojatno je to zato što se manje vremena provodi vani zbog nižih temperatura i ranijeg padanja mraka. Organizmu lakše pada prelazak na zimsko nego na ljetno vrijeme jer je manji napor spavati dulje nego kraće.