Bivši komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić nazvao je Haaški sud “lažnim” i rekao da je prvostupanjskom presudom osuđen na doživotni zatvor “na pravdi boga” jer je “svoj narod i državu branio od NATO-a”.
“Ja sam sedam godina i sedam dana u ovoj mrtvačnici od Haaškog suda, zato što sam se branio od NATO-a koji je rasturio moj narod i državu”, kazao je Mladić na statusnoj konferenciji u Haagu.
Mladić je kritizirao Tribunal u prvom pojavljivanju u sudnici od 22. studenog prošle godine, kada je nepravosnažno osuđen na doživotni zatvor zbog genocida u Srebrenici, progona Bošnjaka i Hrvata širom BiH, teroriziranja stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperiranjem i uzimanje za taoce pripadnika UNPROFOR-a.
“Ovo je lažni sud i ja ga ne priznajem. Lažni sudac Alphons Orie donio je meni opskurnu doživotnu presudu… Zato što sam branio svoj narod i državu od NATO-a i njegovih satrapa”, naveo je Mladić.
Odjeven u bijelu košulju na kojoj je, ispod crteža palca okrenutog na dole, velikim crnim slovima pisalo NATO, Mladić je stojeći desetak minuta govorio energično i povišenim glasom, dok ga je sudac Theodor Meron opominjao da to nije tema zasjedanja.
Tijekom izlaganja, Mladić je sucu Meronu rekao da “nije kriv”.
Pozvan da govori o svom zdravlju, Mladić je kazao da mu “u pritvoru nije dobro” i da mu se zdravlje “naglo pogoršalo”.
“Od 2008. godine sam imao više živčanih i srčanih udara koji nisu registrirani… Želim da me liječe u Beogradu, Moskvi ili Pekingu i tražim da me ovaj sud pusti jer ovdje za mene nema lijeka”, rekao je Mladić.
Sudac Meron odgovorio je Mladiću da je sud njegove zahtjeve za privremeno oslobađanje već odbio.
Mladić je kazao da je – nakon prvog “živčanog udara” koji je 1996. “nekako predeverao” – “jedva preživio” drugi udar koji ga je 2008. “bacio s nogu”, neposredno prije nego što je bio uhićen u Srbiji.
“Sada sam malo bolje, ali nisam zdrav. Polovica tijela i mozga mi ne radi kako treba”, kazao je Mladić.
Mladićevi branitelji Branko Lukić i Dejan Ivetić ponovili su da kod Mladića postoji visok rizik od novog moždanog ili srčanog udara.
Na statusnoj konferenciji je najavljeno da rok za podnošenje žalbi, koje su na prvostupanju presudu najavile i obrana i haaški tužitelji, ističe 6. kolovoza, prenosi BIRN-Justice Report.