Ukupan obim robne razmjene između Republike Srpske (RS) i Kine u prvom tromjesečju ove godine iznosio je 97,8 milijuna KM i većinom se odnosi na uvoz, jer je izvoz iz RS u drugu ekonomsku silu svijeta veoma nizak.
U strukturi ukupnog obima robne razmjene tog bh. entiteta s inozemstvom, razmjena s Kinom ima učešće od 4,9 posto, odnosno ta najmnogoljudnija zemlja svijeta se nalazi na sedmom mjestu.
- Izvoz u Kinu, u prvom tromjesečju 2019. godine, iznosio je 2,6 milijuna KM, što predstavlja učešće u ukupnom izvozu RS od 0,3 posto. U usporedbi s istim razdobljem prošle godine, izvoz u tu državu u istočnoj Aziji je smanjen za 570 tisuća KM, odnosno manji je za 18,1 posto - rečeno je za Fenu u entitetskoj Gosšpodarskoj komori.
Uvoz iz Kine u taj bh. entitet iznosio je 95,2 milijuna KM i u ukupnom uvozu ima učešće od 8,5 posto. Na listi vodećih uvoznih zemalja partnera RS, Kina se nalazi na četvrtom mjestu.
I lani je, kao i u prethodnim godinama, RS ostvarila deficit u vrijednosti od 326,25 milijuna KM u robnoj razmjeni s Kinom, a koji je u istom razdoblju 2017. iznosio 284,3 milijuna KM.
Promatrajući tu zemlju s aspekta vrijednosti ostvarenog uvoza u RS u 2018., može se utvrditi da se Kina nalazila na 5. mjestu uvoznih partnera, dok je učešće izvoza RS u ovu zemlju jako nisko.
U prošloj godini je iz RS na tržište Kine najviše izvezen papir i karton namijenjeni ponovnoj preradi (reciklaži), i ta grupa proizvoda ima učešće od 50 posto u ukupnom izvozu u Kinu.
Na drugom mjestu je ostali namještaj i njegovi dijelovi sa 26,5 posto učešća, a na trećem granit, porfir, bazalt, pješčar i ostali kamen za spomenike ili građevine i drugo sa 12 posto učešća. Ove tri grupe proizvoda čine 88,7 posto izvoza iz RS u Kinu.
RS najveću vrijednost uvoza iz Kine ostvaruje kada su u pitanju telefonski aparati i u ukupnom uvozu iz Kine učestvuju sa osam posto.
Na drugom mjestu se nalazi obuća sa učešćem od gotovo četiri posto, a na trećem su proizvodi od gvožđa ili nelegiranog čelika od 3,7 posto. Ove tri grupe proizvoda čine 15,7 posto ukupnog uvoza iz Kine u RS, rečeno je za Fenu u entitetskoj Gospodarskoj komori.