Otvaranjem rudnika Rupice kompanije Adriatic Metals, najsuvremenijeg u Europi i jednog od najboljih u svijetu, BiH je stala rame uz rame s državama koje imaju važnu ulogu u jačanju pozicije EU u globalnom lancu opskrbe metalima - Španjolskoj, Finskoj, Grčkoj, Irskoj, Poljskoj, Portugalu i Švedskoj. U svim tim državama nalaze se aktivni rudnici, čiji rad doprinosi ispunjavanju ambicioznih ciljeva EU o obnovi rudarstva za osiguranje metala za proizvodnju i napredak u energetskoj tranziciji. Projekt, vrijedan više od 250 mil. dolara, dizajniran je i izgrađen uz korištenje najnovijih tehnologija vodećih dobavljača i proizvođača u industriji. Rudnik su izgradili bh. radnici i dobavljači u skladu s najvišim ESG standardima.
- Praktično smo pokazali da se rudarska operacija može izgraditi i voditi na održiv način, uz podršku ekonomskom razvoju i unaprjeđenju životnog standarda, na lokalnoj i državnoj razini - kaže glavni direktor Paul Cronin. Taj projekt prvi je u portfelju projekata kompanije Adriatic Metals, koja teži postati značajan igrač u europskoj rudarskoj industriji. Metali proizvedeni u rudniku Rupice Adriatic Metalsa u BiH imat će i niži ugljični otisak u odnosu na druge dijelove svijeta.
- Razlog je lokacija. Mi proizvodimo tranzicijske metale bliže europskim rafinerijama koje će ih prerađivati, a one su pak bliže europskim proizvođačima koji predvode zelenu revoluciju - naglašava Cronin. Počeli su, kaže, proizvoditi el. energiju putem solarnih panela postavljenih na krovovima, a u suradnji s lokalnom zajednicom razvijaju novu generaciju solarnih fotonaponskih sustava. Adriatic Metals otkupljivat će 100 posto proizvedene energije i koristiti je za rad postrojenja u Varešu, a takav dogovor će, ističe Cronin, omogućiti lokalnoj zajednici da prihvati zelenu energiju te da zajedno naprave važnu dugoročnu investiciju u zelenu budućnost.