Osim što se vjeruje da dimnjačari donose sreću, oni spašavaju od požara, trovanja i gušenja. Ipak, rijetki su oni koji se žele baviti ovim zanimanjem - posao je težak, a plaće su male. Stereotipe ruši mladi bračni par iz Mostara koji se hrabro upustio u ovu priču. Pokrenuli su dimnjačarsku tvrtku - prvu nakon gotovo 40 godina u Mostaru.
Pune ruke posla za Tajmu i Sanjina. Sezona grijanja razdoblje je kada dobiju najviše poziva za čišćenje dimnjaka. Iako nisu dugo u ovom poslu, za njih dvoje to je postala rutina, ali i neočekivana ljubav, javlja N1.
“Imao sam problem na svom dimnjaku, nisam dugo mogao to riješiti, uzeo sam neke primitivne alate, problem sam rješavao 15 dana neiskusan i ne znajući u čemu je problem, tako sam se stalno vraćao na isti problem. Shvatio sam da u Mostaru nema dimnjačara, javio sam se zatim Udruženju dimnjačara te upisao školu gdje sam završio zanat za dimnjačara”, kazao je Sanjin Drljević.
Uskoro mu se pridružila i njegova 27-godišnja supruga, magistrica kemije, koja nije imala priliku raditi u struci, te se spletom okolnosti okušala u ulozi dimnjačara.
“Tražio je pomoćnika, jer ima dosta poslova koje ne može sam obavljati, za koje je potrebno dvoje, tražio je i nije našao. Jednog dana dobio je poziv da neki problem riješi kemikalijama, onda sam mu rekla pošto sam završila kemiju da bih mu pomogla, on je govorio nemoj ti si žena, ali ja sam rekla da hoću”, ispričala je Tajma za N1.
I tako je krenula njihova zajednička dimnjačarska avantura. Posao, kažu, nije lagan, ali kad se radi s ljubavlju mnogo je lakše.
“Ovaj posao jeste težak, prljav. Ali kad se zavoli ništa nije teško. Sad sam zavoljela posao, prvenstveno sam suprugu htjela biti podrška, ali kad sam vidjela da svojim znanjem mogu doprinijeti to je bilo to”, kazala je Tajma.
Mnogi će reći, neobičan posao za žene, no Tajma ruši predrasude. Reakcije su kaže većinom pozitivne, no klijenti često pokažu svoje iznenađenje kad ugledaju ženu dimnjačara.
“Ništa ne govore, ali pogled sve kaže kad me ugledaju na vratima”, kazala je.
“Imala sam problem, ptice su mi u dimnjaku napravile gnijezdo i nisam mogla naložiti vratru. Dovela sam Sanjina i pred svaku sezonu on je tu kod mene”, kazala je klijentica Dilisa Begović.
Iznenađenje izaziva i nova metoda čišćenja koja ne zahtijeva penjanje na krov. U svom radu koriste suvremenu i skupocjenu tehnologiju koju su nabavili uz kreditno zaduženje, zbog čega je proces čišćenja mnogo jednostavniji.
“Pregledali smo vizualno dimnjak, zatim smo uradili čišćenje, sad smo ubacili kameru, čisto da vidimo kakvo je stanje i evo jasno vidimo da je stijenka dimnjaka čista te kako je dimnjak prohodan”, pojasnio je Sanjin.
Čist dimnjak znači dobro i sigurno grijanje tijekom zime, stoga je njegovo redovito održavanje jako važno jer začepljeni dimnjaci jedan su od najčešćih uzroka požara. Malo je, kažu Tajma i Sanjin onih koji se pridržavaju ovog zlatnog pravila.