Zdravlje bilja u BiH regulirano je Zakonom o zaštiti zdravlja bilja te propisima i aktima. Primjena Zakona donesenog 2003. još uvijek je djelomična. Neki od razloga koji su na to utjecali su nespremnost za utvrđivanje jedinstvenih procedura i načina rada, prestrukturiranje postojećeg sustava fitosanitarne zaštite i usklađivanje s odredbama bh. zakona, pravilima i standardima međunarodnih propisa te nedovoljna financijska sredstva za vršenje poslova u zaštiti zdravlja bilja, piše Večernji list BiH.
Poteškoće i neusklađenost
FBiH, uz navedeni zakon donesen prije 13 godina i pravilnike donesene na temelju njega, još uvijek ima u primjeni i propise na temelju zakona iz Jugoslavije. Samim tim jasno je kako je u BiH riječ o nedovoljnoj usklađenosti i primjeni propisa, navodi se u dokumentu u čijem smo posjedu.
Jednu od bitnih poteškoća predstavlja činjenica da u FBiH inspekcijske kontrole obavljaju samo dva federalna poljoprivredna inspektora kojima su dane ovlasti i za vršenje poslova iz djelokruga fitosanitarnih inspektora.
Izmjene i dopune propisa
U obavljanju poslova unutarnje kontrole povremeno im pomažu i federalni fitosanitarni inspektori s graničnih prijelaza.
Stoga i ne čudi što su u 2015. na razini Bosne i Hercegovine, temeljem Zakona o zaštiti zdravlja bilja BiH, donesena samo dva provedbena propisa te dva izmijenjena i dopunjena, i to pravilnik o izmjenama i dopunama pravilnika o uvjetima i načinu unošenja određenog bilja i biljnih proizvoda iz susjednih zemalja u pogranično područje BiH, pravilnik o izmjenama i dopunama pravilnika o fitosanitarnom registru i o biljnim putovnicama, program posebnog nadzora (sustavne kontrole) karantenskih štetnih organizama na krumpiru u BiH za 2015., instrukcija o načinu pregleda pošiljki merkantilnoga krumpira namijenjenoga izvozu i izdavanju fitosanitarnih certifikata u BiH.•