U cilju sprječavanja neprimjerenog političkog utjecaja na rad pravosuđa neophodno je unaprijediti otvoreni dijalog i komunikaciju s izvršnom i zakonodavnom vlašću, jedan je od zaključaka dvodnevne konferencije "Pravosuđe - stanje i perspektive" održane u Mostaru, u organizaciji Visokog sudskog i tužiteljskog vijeće BiH (VSTV BiH), uz potporu Ureda specijalnog predstavnika Europske unije (EUSR) u BiH.
Također je zaključeno kako je potrebno nastaviti zagovarati potpunu financijsku neovisnost pravosuđa te osigurati popunjavanje odobrene sistematizacije u pravosudnim institucijama, priopćeno je iz VSTV-a BiH.
Dijalog između zakonodavne, izvršne i sudske vlasti, pa i šire javnosti, uključujući i kritike koje se iznose u okviru tog dijaloga, je potreban, ali se mora voditi u ozračju uzajamnog poštovanja, te ne smije imati za svrhu utjecanje na određenu sudsku odluku ili poticanje na nepoštivanje ili neposluh u pogledu sudskih odluka, niti podrivati neovisnost pravosuđa i povjerenje u njegov rad, također je jedan od zaključaka.
U skladu sa zaključcima, VSTV će uputiti inicijativu prema Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine s ciljem osmišljavanja odgovarajućih i intenzivnijih oblika komunikacije između te dvije institucije, u kojoj će se razmjenjivati informacije i mišljenja, te argumentirano raspravljati sporna pitanja.
Na konferenciji je zaključeno kako je potrebno nastaviti s aktivnostima na uvođenju jedinstvenog financiranja pravosuđa u Federaciji BiH, te jačanu ovlasti VSTV-a i pravosuđa u proračunskom procesu, u skladu sa zaključcima s Konferencije "Razvojni put reforme pravosuđa", koja je održana krajem 2015. godine, na Jahorini.
VSTV BiH će i u idućem razdoblju nastaviti s aktivnostima koje doprinose unapređenju efikasnosti, te posebnu pažnju posvetiti povećanju kvaliteta rada pravosudnih institucija, a potreban je i nastavak u unapređenju kvaliteta zajedničkog rada tužitelja i ovlaštenih službenih osoba u provođenju istraga kako na operativnoj tako i na strateškoj razini.
Na konferenciji je podržano javno objavljivanje imovinskih kartona nositelja pravosudnih funkcija, te njihov efektivan nadzor i provjera te je istaknuta potreba unapređenja obrazaca imovinskog kartona, te pravila prikupljanja i postupanja, kao i zaštite osobnih podataka, posebno u smislu sigurnosti nositelja pravosudnih funkcija.
Što se tiče sustava ocjenjivanja, zaključeno je kako je ponovno potrebno pozvati izvršne i zakonodavne vlasti da realiziraju inicijativu VSTV-a BiH za donošenje Zakona o izmjeni i dopuni Zakona o VSTV-a u cilju jedinstvenog reguliranja nadležnosti i postupka za ocjenjivanje rada svih nositelja pravosudnih funkcija u BiH.
"Nastaviti raditi na unaprjeđenju kriterija za ocjenjivanje rada nositelja pravosudnih funkcija kako bi ocjena rada što objektivnije odražavala razinu njihove stručnosti i uspješnosti u obavljanju pravosudne funkcije. U okviru te analize posebno je važno razmotriti da li se mogu iznaći dodatni kvalitativni parametri za ocjenjivanje rada nositelja pravosudnih funkcija", navodi se u priopćenju.
Konferencije "Pravosuđe - stanje i perspektive", u Mostaru se održavala 15. i 16. prosinca s ciljem definiranja trenutnog stanja pravosudnog sustava BiH i određivanja prioritetnih aktivnosti koje je potrebno realizirati tijekom iduće godine.