Azrieli College of Engineering Jerusalem i Holon Institute of Technology iz Tel Aviva novi su strateški partneri Sveučilišta u Mostaru. Potpisani sporazumi definiraju budućnost razvoja ne samo Sveučilišta nego i Bosne i Hercegovine, piše Večernji list BiH. Izaslanstvo radnog posjeta Izraelu čine rektor Sveučilišta u Mostaru prof. dr. sc. Zoran Tomić, prorektorica za međunarodnu suradnju prof. dr. sc. Sanja Bijakšić, pomoćnik rektora za informacijske tehnologije i inovacije doc. dr. sc. Tomislav Volarić, Marko Laco uime Ureda za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Mostaru i Tomislav Marić, voditelj Ureda za inovacije i transfer tehnologije.
Partnerstvom do iskoraka
- SUM želi biti lider u području informacijskih tehnologija i digitalnoj transformaciji društva. Također želimo biti lideri u doktorskim studijima cyber-sigurnosti te razvijati programe umjetne inteligencije. Kako bismo to postigli, moramo imati partnere na najvišoj razini koji nam mogu pružiti najbolje znanje i iskustvo - istaknuo je rektor Tomić kao rezultate posjeta i razgovora s predstavnicima institucija u Izraelu. - Izraelska sveučilišta i instituti spremni su nam biti strateški partneri. Uspostavljeno je strateško povjerenje i to sada moramo iskoristiti. Za neke strateške korake morat ćemo mi odraditi neke domaće zadaće. Prezentacijom naših kapaciteta i sami partneri su nam iskazali potrebu spajanja IT studija u jedinstveni sustav koji bi zatim mogao odgovoriti zajedničkim izazovima. Na tome ćemo raditi. Jako vjerujem da SUM može biti međunarodno središte digitalne transformacije - naglasio je rektor Tomić.
Izaslanstvo je posjetilo Azrieli College of Engineering Jerusalem i njegov startup akcelerator "AtoBe". Domaćini prof. Rafi Aviram i voditelj akceleratora "AtoBe" Michael Mizrahi predstavili su fakultet i potencijalna područja suradnje sa Sveučilištem u Mostaru, uglavnom u inženjerskim, informatičkim i zdravstvenim programima, slijedom čega su potpisali memorandum o suradnji, a uskoro slijedi službeni posjet Azrieli Collegea Sveučilištu u Mostaru. Potpisivanju sporazuma nazočio je Duško Kovačević, veleposlanik BiH u Izraelu, koji je izjavio kako je SUM autoritet u mnogim područjima te kako vjeruje da će SUM postati lider u BiH u startup inicijativama uz pomoć partnera iz Izraela. Također, potpisivanju je online nazočio veleposlanik Izraela za BiH sa sjedištem u Tirani Noah Gal Gendler koji je istaknuo kako je oduševljen sveučilišnom brzom inicijativom da dođu u Izrael i vjeruje da će se ostvariti značajna suradnja između Izraela i SUM-a. Nazočnost dvojice veleposlanika pokazuje važnost jednog ovakvog sporazuma, kako za Sveučilište u Mostaru tako i za Izrael kao državu. Upravo je Sveučilište u Mostaru prvo sveučilište koje je posjetilo Azrieli College nakon pandemije COVID-19, razdoblja od dvije godine.
Posjet Holon institutu
Holon Institute of Technology (HIT) javno je sveučilište u Izraelu i novi partner s kojim je Sveučilište u Mostaru potpisalo sporazum o suradnji prilikom posjeta. Institucija koja je među deset najboljih u Izraelu fokusirana je na znanost i tehnologiju, dizajn i vizualnu umjetnost te nudi različite i brojne interdisciplinarne programe.
- Umjetna inteligencija bit će jedan od glavnih pokretača promjene u svijetu u sljedećih dvadeset godina. Jedna od misija Sveučilišta je postati prepoznatljivo odredište za istraživanje i razvoj rješenja temeljenih na umjetnoj inteligenciji. Inovacije su nešto što možemo učiti od Države Izrael (startup nacije) i veseli nas što ćemo zajedno pokrenuti startup program sljedeće godine. Sveučilište treba biti lider u inovacijama i mijenjati društvo nabolje. Vjerujemo kako smo pronašli partnere na ovom putu, a jedan od prvih velikih projekata je pokretanje zajedničkog master studija na engleskom jeziku u IT području s Azrieli Collegeom of Engineering Jerusalem - naglasio je doc. dr. sc. Tomislav Volarić, pomoćnik rektora za informacijske tehnologije i inovacije, te istaknuo kako su posebno ponosni što su potpisali suradnju i s Holon Institute of Tehnology koji "proizvodi" 30% svih inženjera u Izraelu.
- Danas SUM ima potpisanih više od stotinu bilateralnih sporazuma, a aktivno sudjelujemo u deset međunarodnih mreža te u idućem razdoblju očekujemo pristup u još dvije. Razgovarali smo s izraelskim partnerima o međunarodnom povezivanju, prije svega, zajedničkim master studijima, zajedničkim konferencijama, ljetnim školama - naglasila je prorektorica za međunarodnu suradnju prof. dr. sc. Sanja Bijakšić te istaknula kako je sa strateške razine važno da su dobili partnere koji će im omogućiti ostvarivanje liderske pozicije u informacijskim tehnologijama. - Važno je naglasiti da postoje brojne mogućnosti i na drugim područjima suradnje poput biomedicine. Kod ovakvih oblika vrlo su važni povjerenje i kapaciteti. Biti pouzdan partner je uvjet prije svega. Sve to SUM posjeduje i odlučni smo mijenjati i sebe i društvo - zaključila je Bijakšić.
Cybertech konferencija
Izaslanstvo Sveučilišta sudjelovalo je i na konferenciji Cybertech Tel Aviv 2022. Od Tel Aviva do Tokija, od New Yorka do Kigalija, preko Rima, Singaporea i Panama Cityja Cybertech konferencija služi kao najvažnija B2B platforma za umrežavanje u globalnoj cyber-industriji, što je bila velika prilika za Sveučilište kako bi uspostavilo i dogovorilo potencijalne suradnje. Mjesto je to za pokretanje poslovanja i učenje o najnovijim tehnološkim inovacijama, izazovima i rješenjima za borbu protiv prijetnji u globalnoj cyber-sferi. Konferencija Cybertech Global TLV 2022. održala se od 1. do 3. ožujka 2022. u Kongresnome centru u Tel Avivu, a obuhvatila je razgovore i predavanja donositelja odluka, državnih dužnosnika i najviših rukovoditelja koji predstavljaju širok raspon sektora industrija iz 10-ak zemalja diljem svijeta. Na konferenciji je izaslanstvo SUM-a razgovaralo i s Upravom Open Universityja Israel o mogućnostima suradnje.