Bez zakonskog rješenja

Surogatstvo i dalje nepoznanica u BiH

09.04.2016.
u 07:00

Surogat-majčinstvo još uvijek je tabu-tema u BiH te kao takvo nije prepoznato u zakonodavstvu. Neki ga podržavaju, dok drugi kažu kako to ne bi nikada mogli učiniti zbog činjenice što bi to dijete nosili ispod srca devet mjeseci i ne bi ga tek tako mogli dati. Ipak, sve više ljudi odlučuje se na potragu za surogat-majkom tamo gdje je to legalno, primjerice u Ukrajini. Postoje i forumi gdje se traže savjeti, ali i nude usluge surogat-majčinstva. - Imam četvero djece i rado bih bila surogat-majka. Razumijem žene koje to žele, a ne mogu jer sam i sama bila u toj situaciji. Bogu hvala, sada imam četvero djece, napisala je jedna žena na FB stranici “Surogat Srbija”, piše Buka.

Stranica za surogat-majke

I na najpoznatijoj svjetskoj stranici za surogat-majčinstvo javile su se tri žene iz BiH, i to Hana, Enesa i Dana. - Želim pomoći parovima kako bi imali djecu i iskusili obiteljsku ljubav kao što sam i ja, napisala je Dana na profilu. Dok stručnjaci već godinama upozoravaju na drastičan pad nataliteta i negativan prirodni prirast u BiH, piše Buka, domaće zakonodavne strukture ne čine ništa kako bi uredile područje potpomognute oplodnje. Iako pojam surogat-majčinstva ne postoji u bh. zakonodavstvu, zanimanje za ovakvu vrstu medicinski potpomognute oplodnje dosta je izraženo, o čemu svjedoče i brojni zahtjevi koji su upućeni Centru za humanu reprodukciju i ginekološku endokrinologiju pri Županijskoj bolnici Zenica.

- Već dulje vrijeme pokušavamo dobiti zakon o potpomognutoj oplodnji. Svi dosadašnji pokušaji su, nažalost, propali i što će se dogoditi na ovom području u skorije vrijeme teško je predvidjeti. Smatram kako bi, s obzirom na to da se brojni parovi bore s neplodnosti, surogat-majčinstvo bilo vrlo dobar način kako bi dobili dugo željeno potomstvo, ali tada bi trebalo izmijeniti cijeli set zakona. Primjerice, trenutačna zakonska regulativa predviđa da se majka odmah nakon poroda upiše u matičnu knjigu rođenih, pa bi u ovom slučaju zamjenska majka bila upisana kao prava, kazao je za Buku prim. dr. Ermin Čehić, načelnika Centra za humanu reprodukciju i ginekološku endokrinologiju pri Županijskoj bolnici Zenica.

Rješenje uskoro u Srbiji

U rješavanju ovoga pitanja u regiji je za sada najdalje otišla Srbija. Naime, nacrtom građanskog zakona predviđeno je, između ostalog, uvođenje surogat-majčinstva. Ako se usvoji zakon i surogat-majčinstvo, ugovorom bi se uređivali odnosi između majke koja će nositi i roditi dijete za drugu ženu i njezinog supružnika. Ovaj ugovor bi regulirao i visinu naknade troškova nošenja djeteta i rađanja za druge. U nacrtu zakona stoji i da bi se surogat-majčinstvo dopustilo samo ako žena ne može začeti prirodnim putem.•

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije