Svaki trenutak je bitan!

TikTok izazov priziva na povratak uloge roditelja: Stručnjaci savjetuju kako doprijeti do djeteta!

razgovor s djecom
Foto: Shutterstock
1/2
18.12.2024.
u 08:04

Sociologinja poručuje kako prevencija nije zabrana aplikacija, već povratak uloge roditelja, nastavnika i društva

Na društvenoj mreži TikTok pojavio se opasan izazov koji se odnosi na duljinu držanja zapaljenih pirotehničkih sredstava u ruci, upozoravaju iz Policijske uprave Doboj i pozivaju roditelje da kontroliraju sadržaje koje djeca pretražuju. Načelnik PU Doboj Slobodan Radinović rekao je novinarima da su MUP RS-a i PU Banja Luka već zbog nekih snimki na TikToku, posebno maloljetnika, izdavali upozorenje. On je apelirao da roditelji vrše kontrolu nad korištenjem mobilnih telefona i aplikacija svoje djece kao najranjivije kategorije podložne raznim utjecajima, piše Večernji list BiH.

Teške posljedice

Proteklih dana svjedoci smo opasnosti koje sa sobom nosi novi TikTok izazov, zbog čega je više djece s ozljedama završilo u bolnici. Svi oni su sudjelovali u TikTok izazovu "Superman". TikTok, najpopularnija aplikacija za dijeljenje kratkih videosadržaja, postala je ne samo platforma za zabavu već i za različite izazove. Neki donose smijeh i zabavu, drugi su vrlo opasni. Bacanje u zrak i padanje na tlo, zadržavanje zraka dok se ne izgubi svijest, turpijanje zuba kod kuće, stezanje remena oko vrata do krajnjih granica, stavljanje što više predmeta u usta... Ovo su tek neki od morbidnih i neshvatljivih izazova koji kruže društvenom mrežom TikTok i nezamislivo su opasni.

- TikTok izazovi nisu dječja zabava, oni su simptom društva koje se urušava u svojoj površnosti. Dok djeca igraju igre na rubu života, odrasli igraju igru ignoriranja odgovornosti. Roditelji su "prezaposleni", škole su "nemoćne", a društvo se skriva iza lažnih zabrana, misleći da se problem može riješiti gašenjem ekrana - naglašava sociologinja Mirjana Čeko. Poručuje kako se djeca povlače u virtualni svijet jer im stvarni ništa ne nudi, a da je u društvu bez autoriteta i smjernica algoritam TikToka postao učitelj, zabavljač i uzor. - Uče ih da je opasnost vrijedna pozornosti, da je viralnost važnija od zdravog razuma. Nema tu prostora za kritičko mišljenje kad odrasli sami ne nude ništa bolje - ističe Čeko.

Prevencija? Poručuje kako to nije zabrana aplikacija, već povratak uloge roditelja, nastavnika i društva. Psihologinja docentica dr. Sonja Stančić za Buku kaže da se odnos roditelj - dijete ne gradi kada se dogodi neki incident, već se taj odnos gradi u trenutku kad roditelji odluče imati dijete. - Svaki trenutak je bitan. Nemojte misliti da ne trebate odgajati dijete od šest mjeseci, dijete od godinu dana ili tri godine da bi bilo spremno u petom ili šestom razredu za ovakve situacije ili poslije u životu. Odnos s djecom ne može se graditi preko noći, kad se dogodi neki incident. Naravno, mnogi će reći da je svaka situacija prostor za rast, može se nešto uraditi, ali najiskrenije vam kažem da su to floskule - rekla je Stančić. Dodaje da incidenti nisu nikakva pouka za budućnost, oni su incidenti jer u prošlom razdoblju nismo dobro posložili stvari.

- Naravno, mnogo vam profesionalaca ovo neće reći jer ovo nisu popularne stvari koje se govore. A sad, kad se već dogodio ovaj incident, s djecom koja su vidjela ovaj incident, ali u njemu nisu sudjelovala, roditelji s njima moraju vrlo iskreno razgovarati pokazujući im posljedice takvog čina. Na internetu imate na desetke snimki slomljenih ruku, nogu i slično i vi morate djetetu pokazati nešto od toga kad je već situacija takva. Jedino tako možete brzo doprijeti do djeteta i nije to nešto što će ostaviti bilo kakvu traumu ili loše posljedice na dijete. To može dijete malo uzbuditi, prestrašiti ga da shvati kako ne treba to raditi sebi i svom tijelu - rekla je Stančić.

Ovisnost u samo 35 minuta

Društvene mreže nastavljaju bilježiti porast broja korisnika, a procjenjuje se da je 2022. godine gotovo četiri milijarde ljudi diljem svijeta koristilo neku od platformi. U fokusu će i dalje najviše biti TikTok kao najpopularnija društvena mreža među mladima, ali ne samo zbog tužbi koje joj prijete i gdje se od njezine matične tvrtke ByteDance traži da je proda do siječnja 2025. kako ne bi bila u isključivom kineskom vlasništvu, inače će se suočiti sa zabranom korištenja u Americi, već zbog novih istraživanja koja se objavljuju na povelikom broju stranica, a u kojima se navodi kako mreža u samo 35 minuta izaziva ovisnost među djecom. Međutim, tvrditi da samo TikTok izaziva ovisnost među mrežama bilo bi neobjektivno jer upravo rekordan broj korisnika i drugih mreža pokazuje ovisnost i o drugim platformama. No, TikTok upada u oči zbog istraživanja koje pokazuje da 17 posto tinejdžera u Americi kaže da je ovisno i da dnevno provodi minimum dva i pol i više sati na ovoj društvenoj mreži. •

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije