UNIGEM

U BiH i dalje postoje velike razlike u ostvarenju rodne ravnopravnosti

12.01.2022.
u 17:06

Na Sveučilištu u Mostaru u tijeku je projekt “UNIGEM”. Cilj je prevencija i borba protiv rodno zasnovanog nasilja, diskriminacije i seksualnog uznemiravanja

Projekt “University and Gender Mainstreaming” (UNIGEM) koji predstavlja opredijeljenost sveučilišta da uvođenjem rodne perspektive osiguraju rodnu ravnopravnost i sigurno ozračje za nastavnike i nastavnice kao i studente i studentice na sveučilištima u Bosni i Hercegovini i regiji trenutačno se provodi na Sveučilištu u Mostaru, piše Večernji list BiH.

Unaprjeđenje sustava

Projekt u cijelosti financiraju vlade Ujedinjenog Kraljevstva i Sjeverne Irske, a uključeni su TPO zaklada i 17 sveučilišta iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore s ciljem prevencije i borbe protiv rodno zasnovanog nasilja, diskriminacije i seksualnog uznemiravanja te osiguranja integriteta i kvalitete u visokom obrazovanju. Realizacija projektnih ciljeva trajat će četiri godine te predviđa i istraživanje o stanju rodne ravnopravnosti na sveučilištima prije i nakon implementacije ovog projekta.

Kroz redovitu razmjenu informacija i zajedničke aktivnosti, posebna pozornost bit će posvećena zagovaranju integriteta, načela transparentnosti i odgovornosti te pripremi strateških dokumenata koji za cilj imaju prevenciju rodno osnovanog nasilja, diskriminacije i seksualnoga uznemiravanja na Sveučilištu u Mostaru kao i kreiranju i usvajanju akcijskoga plana za borbu protiv navedenoga.

Također, dio potpisanoga memoranduma odnosi se na sudjelovanje u istraživanjima koja su posvećena mjerenju stavova o postojanju i upoznatosti s propisima koji imaju za cilj sprječavanje i borbu protiv rodno osnovanoga nasilja, diskriminacije i seksualnog uznemiravanja kao i izradu silabusa i nastavnih materijala kao i unaprjeđenje suradnje sa sveučilištima u Bosni i Hercegovini i regiji.

- Uspostava ili unaprjeđenje sustava u kojem će se uspješno provoditi mjere gender mainstreaminga sastoji se od nekoliko faza koje uključuju utvrđivanje postojećeg stanja u instituciji, planiranje (izradu plana rodne ravnopravnosti), fazu djelovanja (provedbu mjera) te fazu praćenja napretka. Navedenim koracima potrebno je pridružiti nositelje kontinuirane provedbe i praćenja institucijskog napretka i proaktivnih rješenja kojima se odgovara na izazove u akademskoj i široj zajednici - kazala je prof. dr. sc. Davorka Topić Stipić, koordinatorica projekta na Sveučilištu u Mostaru.

U okviru projekta na Sveučilištu u Mostaru održane su radionice za studente čiji je cilj bio upoznavanje s projektom, ali i mapiranje stanja na Sveučilištu te studenti smatraju kako je pravni okvir rodne ravnopravnosti u Bosni i Hercegovini rezultat pokušaja ostvarivanja međunarodno priznatih standarda iz ove oblasti.

Relativno zadovoljavajuće normativno stanje u Bosni i Hercegovini ne prati njegovo ostvarenje u pravnoj praksi, tako da se u nizu društvenih odnosa rodna ravnopravnost ne ostvaruje na način na koji bi ih jedno moderno demokratsko društvo trebalo ostvariti. Postoje velike razlike u ostvarenju rodne ravnopravnosti u Bosni i Hercegovini u različitim oblastima društvenog života iako je sada stanje puno bolje nego u bliskoj prošlosti.

Još uvijek se u Bosni i Hercegovini kao tradicionalnom društvu iskazuje veliki otpor ostvarenju rodne ravnopravnosti za čije ostvarenje će biti nužan, između ostaloga, i veliki društveni aktivizam.

Zakonodavni okvir

Sudionici radionica istaknuli su nekoliko područja diskriminacije: diskriminacija u oblasti rada i zapošljavanja (standardna podjela na muška i ženska zanimanja), nejednaka primanja za poslove jednake vrijednosti i nemogućnost jednakog napretka; diskriminacija u sportu - nejednaka plaćanja, nagrađivanja i priznanja te uvriježeni stereotipi o muškim (nogomet) i ženskim (ples) sportovima; medijska diskriminacija - žene u reklamiranju proizvoda za čišćenje, kućanskih uređaja i prehrambenih proizvoda.

Opći je zaključak održanih radionica bio da u području rodne ravnopravnosti na tržištu rada čeka još dosta aktivnosti svih aktera na različitim razinama – i zakonodavnog okvira i poslovne kulture, ali i mijenjanja paradigmi u javnoj sferi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije