Bosna i Hercegovina ostvarila je vrlo mali napredak kada je u pitanju borba protiv korupcije ispunjavajući samo djelomično jednu od preporuka Antikorupcijskog tijela Vijeća Europe (GRECO) u posljednjih godinu dana.
Drugo izvješće o usklađenosti BiH s preporukama GRECO-a, u koji je Fena imala uvid, pokazao je da je do sada ukupno deset od 22 preporuke provedeno na zadovoljavajući način. Osam preporuka je djelimično provedeno, a četiri nisu provedene.
Kada je u pitanju transparentnost financiranja stranaka, GRECO je razočaran što nije došlo do napretka od posljednjeg privremenog izvješća o usklađenosti za 2017. godinu.
Naime, GRECO je preporučio da se preispitaju odredbe koje se odnose na političke stranke, posebno na financiranje stranaka ili izborne kampanje, koje su trenutno rasute u različitim zakonodavnim tekstovima, s ciljem postizanja dosljednosti.
Pozvao je na promoviranje korištenja bankarskog sustava za primanje donacija i drugih izvora prihoda kao i za plaćanje izdataka da bi se mogao pratiti njihov tok i uvesti načelo jedinstvenog računa za kampanju za financiranje izbornih kampanja.
Potrebno je, smatraju u GRECO-u, poduzeti mjere za sprječavanje kršenja pravila o limitu troškova za vrijeme izborne kampanje te dati Središnjem izbornom povjerenstvu (SIP) mandat za superviziju troškova političkih stranaka i izvan izbornih kampanja.
Unutar ove preporuke ocijenjeno je da je potrebno povećati transparentnost računa i aktivnosti subjekata koji su u vezi s političkom strankom u račune političkih stranaka.
Istaknuta je i potreba jačanja mehanizama interne financijske kontrole političkih stranaka, u suradnji s lokalnim podružnicama stranaka te potreba za uspostavljanje pravila o zahtjevima revizije koja se primjenjuju na političke stranke, a u isto vrijeme osigurati neovisnost profesionalaca koji vrše reviziju njihovih računa.
- Povećati financijske i kadrovske resurse Odjela za reviziju SIP-a za efikasno obavljanje nadzornih zadataka koji se tiču političkog financiranja, uključujući osiguravanje bržeg i značajnijeg nadzora nad političkim strankama i financijskim izvješćima za vrijeme izbornih kampanja - stav je GRECO-a.
Smatraju neophodnim uvođenje obveze za SIP da sumnjiva kaznena djela prijavljuje agencijama za provedbu zakona i jačanje suradnje i koordinacije napora na operativnoj i izvršnoj razini između SIP-a, poreznih organa i agencija za provedbu zakona.
Potrebno je i jasno definirati kršenja političkih financijskih pravila i uvesti efektivne i razmjerne sankcije proširujući raspon mogućih kazni i povećanjem opsega kaznenih odredbi koje će se odnositi na sve osobe i subjekte u skladu s obvezama koje proizilaze iz Zakona o financiranju političkih stranaka i Izbornog zakona.
Iz GRECO-a podsjećaju da su bh. vlasti izrazile namjeru da pripreme jedinstveni zakon o političkim strankama na državnoj razini u cilju provedbe preporuka, ali to nije urađeno.
Istaknuto je da je ostalo još mnogo toga da se uradi, jer osim što nije uspostavljen usklađeni zakonski okvir, nije promovirano korištenje bankarskog sustava za doprinose političkim strankama te nisu povećani resursi SIP-a za potrebe nadzora.
S druge strane, ocijenjeno je, dobro je to što je novi Kazneni zakon Republike Srpske i Kazneni zakon Brčko distrikta BiH inkriminirao podmićivanje u privatnom sektoru u posebnim odredbama, koje se razlikuju od onih koje se odnose na podmićivanje u javnom sektoru.
Međutim, to nije slučaj s drugim kaznenim zakonima, te je izostalo usklađivanje sankcija na cijelom teritoriju BiH.
- U Izvještaju o usklađenosti, vlasti su izvještavale o namjeri da usklade postojeće sankcije za podmićivanje i trgovinu utjecajem, ali planovi još uvijek nisu uslijedili konkretnim zakonodavnim koracima. U kasnijim izvješćima o privremenoj usklađenosti nije zabilježen nikakav napredak - stoji u izvješću.
Osim ovih preporuka važno je napomenuti da je GRECO preporučio ukidanje mogućnosti koju pruža posebna obrana stvarnog kajanja da se mito vrati osobi koja ga je dala, a koje je prijavilo djelo prije njegovog otkrivanja i to je djelomično provedeno.
Naime, ova mogućnost ukinuta je u kaznenim zakonima BiH i Brčko distrikta BiH, ali ostala je nepromijenjena u entitetskim kaznenim zakonima.
Zbog svega ovoga, Antikorupcijsko tijelo Vijeća Europe u posljednjem izvješću u koji je Fena imala uvid, pozvalo je bh. vlasti da nastave proces reformi i osiguraju potpuno usklađen i konzistentan pravni okvir za adekvatnu borbu protiv kaznenih djela korupcije na cijeloj teritoriji države.