U umjetnim bojama za jaja postoje sastojci kojima nisu ispitani svi mogući učinci na zdravlje. U njima su dodaci ili aditivi koji se i inače koriste u prehrambenim proizvodima kako bi promijenili izgled i svojstva konačnog proizvoda.
Tako proizvodi postaju zanimljiviji, naročito djeci. Izazivaju emocije pa nam proizvod postaje privlačniji i poželimo ga kupiti, piše 24sata.hr.
Jaja se obično farbaju tako da se urone u otopinu na neko vrijeme, a postoje i drugačiji načini poput špricanja ili trljanja. Bojenje traje kraće ako je bojilo koncentriranije. Duljim držanjem u bojilu više boje će se vezati na ljusku, a može se dogoditi da se oboji i bjelanjak.
U neke boje prvo treba dodati ocat jer većina boja bolje prianja na ljusku jajeta u kiselim otopinama. U pravilu se ove boje izlučuju iz organizma ili se razgrađuju, no ta razgradnja može biti djelomična pa mogu nastati i spojevi koji mogu izazvati različite smetnje, kao što su alergije, pomanjkanje koncentracije, smetnje s disanjem... Zato s bojama treba biti oprezan.
Prije bojenja dobro je jaja prvo očistiti octom kako bi se skinuo zaštitni sloj na ljusci koji štiti jaje od vanjskih utjecaja, kao što su bakterije. Ovako će se boja lakše vezati na ljusku. Treba znati i da je Europski parlament odlučio kako od 2010. na deklaraciji hrane, koja u sebi ima umjetne boje E102, E104, E110, E122, E124, E129, mora imati upozorenje: “Može uzrokovati poremećaj aktivnosti i pažnje djece”.
Prirodno bojenje
Za smeđu boju koristi se ljuska luka koji se kuha s jajima. Žuta se može dobiti iz kurkume, crvena iz cikle, plava iz crvenog kupusa, a ljubičasta iz borovnice.
Plava boja - Uz umjetnu boju indigotin E 132 vežu se moguće alergije. Preporučuje se da se ne koristi prečesto.
Crvena boja - Umjetna boja azorubine ili E 122 može izazvati alergije, urtikariju ili rinitis - nadražaj sluznice nosa.
E 102 - Sintetičko žuto bojilo na popisu je bojila za koja mora stajati da mogu uzrokovati poremećaj aktivnosti i pažnje djece.