ospice prijete HNŽ-u i ZHŽ-u

U Mostaru udvostručen broj zahtjeva za cjepivom

19.03.2019.
u 15:16

Zahtjevi za cijepljenjem djece u Domu zdravlja Mostar u samo četiri dana su udvostručeni, potvrđeno je za Večernji list BiH iz Cijepnog centra ove zdravstvene ustanove.

Cjepivo jedina zaštita

Uglavnom je riječ o zahtjevima roditelja čija djeca kasne s cijepljenjem. Razlog tome je pojava ospica, od kojih je sedmomjesečna djevojčica u Sarajevu prošlog tjedna preminula, te proglašenje epidemije na području Sarajevske županije.

Broj zahtjeva za cijepljenjem raste i u ostalim sredinama FBiH budući da se radi o virusnom oboljenju za koje ne postoji lijek. Jedina zaštita od ospica je cjepivo, ističe prim. dr. Nermin Avdić, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo HN županije. On je naglasio kako na području HNŽ-a još nije zabilježen ni jedan slučaj zaraze ovim virusom, ali je činjenica kako se on može lako pojaviti budući da kolektivni imunitet stanovništva ne postoji. Prema službenim podacima, procijepljenost u HN županiji u 2017. bila je 62 posto; za kolektivni imunitet potrebno je osigurati 95 posto cijepljenog stanovništva. “Zbog pojave ospica i raznih drugih oboljenja koja su kod nas bila iskorijenjena te prevelikog pada broja cijepljene djece, naš Zavod se, zajedno s Klinikom za zarazne bolesti Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, prošle godine intenzivno bavio ovim problemom. Održali smo niz predavanja za roditelje, posebice djece vrtićkog uzrasta i to je dalo rezultate. Odnosno, u proteklih godinu dana ta procijepljenost povećala se za desetak posto”, kaže dr. Avdić ističući kako to i dalje nije dovoljno. Najlošija situacija bila je u Čitluku gdje je procijepljenost jako niska, a upravo tu su prošle godine i zabilježena oboljenja od ospica. Ništa bolja situacija nije ni u ZHŽ-u gdje je postotak procijepljenosti stanovništva u 2017. bio ispod 50 posto, dok podaci za prošlu godinu još uvijek nisu objavljeni. Dr. Avdić naglašava kako nije problem samo virus ospica, tu su i druge zarazne bolesti koje zbog lošeg kolektivnog imuniteta prijete stanovništvu BiH.

Velik broj oboljelih

“U Europi su ponovno zabilježena oboljenja od difterije, bolesti koja je u BiH odavno iskorijenjena. Imamo i problem s migrantima, koji nam također mogu donijeti razne zarazne bolesti, od kojih nam zaštitu pruža samo adekvatno cjepivo”, poručuje Avdić. Prof. dr. sc. Jurica Arapović, specijalist infektologije Klinike za infektivne bolesti SKB-a Mostar, još je jednom pozvao sve roditelje koji nisu cijepili djecu da to što prije učine jer cjepivo odmah po primitku počinje stvarati imunitet.

Šef Odjela za zarazne bolesti u Županijskoj bolnici Zenica Ednan Drljević u izjavi za TV1 rekao je kako nadležne federalne institucije trebaju proglasiti epidemiju ospica. Oboljelih od ove zarazne bolesti, kako kaže, ima u svim županijama Federacije BiH. “Mi smo imali dva slučaja ospica, potvrđena, ali radimo s dvjema županijama, odnosno i za Srednjobosansku županiju gdje imamo više od deset pacijenata. Tako da je epidemija skroz oko ZDŽ-a i proširit će se”, zaključio je Drljević. Najteža situacija trenutačno je u Sarajevskoj županiji gdje je zabilježen najveći broj oboljelih, među kojima i jednomjesečna beba.•

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije