Za vikend se očekuje vrhunac južine, vjetar u jačanju, sve više oblaka, a u Hercegovini i na jugozapadu Bosne obilnija kiša, navodi se u prognozi za iduće dane na stranici bhmeteo.
Kako su istaknuli, idući tjedan slijedi postupno zahladnjenje i povratak temperatura primjerenijih dobu godine. Nastavit će se nestabilno vrijeme uz povremene oborine, u višim krajevima u okretanju na snijeg. U subotu se očekuje pogoršanje vremena uz lokalno obilniju kišu u Hercegovini i na jugozapadu Bosne, u ostatku zemlje većinom suho ili uz slabije oborine povremeno. Jugo će imati svoj vrhunac uz olujne udare vjetra u brdsko-planinskim krajevima, u nizinama većinom umjeren do lokalno jak. Bit će toplo za ovo doba godine, uz fenski učinak juga, još jedna topla noć. U nedjelju će biti tmurno uz povremenu kišu u većem dijelu zemlje. U Hercegovini, na jugozapadu i dijelom zapadu Bosne očekuju se obilne oborine, u ostatku zemlje većinom slaba kiša. Pojačan jugo, koji će postupno slabjeti kako dan bude odmicao. Na vrhovima najviših planina kiša će prelaziti u snijeg, što nagovještava postupno zahladnjenje i dolazak primjerenih temperatura za ovo doba godine. Od ponedjeljka se očekuje postupno zahladnjenje koje će kulminirati u drugom dijelu idućeg tjedna. Riječ je o blažem zahladnjenju i povratku temperatura u okvire prosjeka. Nastavilo bi se nestabilno vrijeme, uz povremene oborine koje će najprije u višim krajevima biti češće u obliku snijega. Posljednjih dana često se spominje fenomen "atmosferske rijeke". Oluja, koja je nedavno zadesila zapadnu obalu Sjedinjenih Američkih Država, prvenstveno Kaliforniju, posljedica je "atmosferske rijeke", fenomena u kojem voda isparava u zrak nošena vjetrom, praveći duge struje koje teku nebom, kao što rijeke teku kopnom. Tako vremenske prilike u sjevernoj Americi objašnjava meteorologinja Milica Đorđević, navodeći razloge zbog kojih se slične pojave ipak ne mogu očekivati u našim krajevima.
- U atmosferi, pogotovo u dijelovima iznad oceana, toplog oceana, nekada dolazi do formiranja nekih kao traka kojima se premještaju zračne mase koje su bogate vodenom parom. To se najčešće događa na Pacifiku - kaže meteorologinja Đorđević.
Što se tiče našeg okruženja i toplog vremena netipičnog za ovaj dio godine, Đorđević kaže kako je toplo vrijeme zimi postalo uobičajeno. Podsjeća kako je posljednja ozbiljna zima u našim krajevima bila 2017. godine. Zime su sve toplije, sve je manje snijega, toplo vrijeme dovelo je do toga da se snijeg otopio i na većini planina u Europi.
- Ako se nastavi ovako toplo razdoblje, uskoro će se početi buditi vegetacija, a onda je nemoguće da cijeli travanj i ožujak prođu bez zahladnjenja. Nisu prognoze dobre, ovo nije dobro za cijeli ekosustav, za poljoprivredu, vodoprivredu - upozorila je meteorologinja Đorđević za ATV.