U organizaciji Agencije za državnu službu FBiH

U Neumu održana konferencija na temu “Digitalizacija usluga na lokalnom nivou"

05.10.2021.
u 13:00

Agencija za državnu službu Federacije Bosne i Hercegovine, u okviru Sustava obuke za jedince lokalne samouprave, organizirala je jednodnevnu konferenciju na temu „Digitalizacija usluga na lokalnom nivou“, prenosi portal Neum.online.

Cilj održavanja konferencije bio je okupiti načelnike i gradonačelnike te zainteresirane praktičare iz JLS koji aktivno sudjeluju u procesu reforme javne uprave na lokalnom nivou kao i u digitalizaciji procesa rada, upravljanjem IKT i drugim tehnološkim politikama koje služe kao podrška strateškim i operativnim ciljevima JLS u Federaciji BiH.

Primarnu ciljnu grupu čine gradonačelnici i načelnici iz jedinica lokalne samouprave u Federaciji BiH, a sekundarnu ciljnu grupu svi zainteresirani predstavnici organa državne službe u Bosni i Hercegovini, te predstavnici nevladinog sektora i međunarodnih organizacija u Bosni i Hercegovini i regiji.

Ovogodišnja konferencija inicirana je uslijed poštivanja načela razvoja inovativnih tehnologija kojim se planira reforma javne uprave na način da se iskoriste inovativna tehnološka rješenja koja će omogućiti gospodarski razvoj, donijeti uštede u budžetu kao i unaprijediti nivo pružanja usluga građanima.

Na samom početku sve nazočne pozdravio je načelnik općine Neum Dragan Jurković. On se osvrnuo na trenutni sustav koji ponekad zna biti zamarajući te je istaknuo kako je to sve puno jednostavnije izgledalo i njemu dok nije ušao u unutrašnjost samog sustava i vidio koliko je zapravo stvar složena. Načelnik Jurković je istaknuo kako Neum tek čeka digitalizacija sustava Javne Lokalne Samouprave i da će današnja obuka zasigurno biti korisna u budućim procesima. Posebno se osvrnuo na općine i gradove koji su primjer uspješno odrađene digitalizacije rekavši kako će im oni poslužiti kao dobar primjer za rad u budućnosti.

Nazočne je pozdravio Refik Begić, direktor Agencije za državnu službu FBiH. Posebno je zahvalio svim načelnicima i gradonačelnicima koji su se odazvali na današnju obuku, a osobito načelniku Jurkoviću kao domaćinu.

Begić je izjavio da je Agencija prepoznala potrebu za promjenom i digitalnom transformacijom u svrhu poboljšanja usluge građanima. “Nastojali smo osigurati dovoljan broj informacija za naše načelnike i gradonačelnike, čuli smo iskustva iz regije, grada Rijeke i iskustva susjeda iz Republike Srbije. Veliki je izazov ispred nas, ali nastojat ćemo kao Agencija osposobiti dovoljan broj kadra koji će moći provoditi digitalizaciju u svim organima vlasti”, istaknuo je Begić.

O „Prvim naporima u digitalizaciji javnih usluga: razlozima, uspjesima i neuspjesima“ govorila je Aida Soko iz Ureda premijera Vlade FBiH.

Soko smo pitali što će to digitalizacija pospješiti i koji su izazovi s kojima se BiH susreće u tome procesu?

“Mi smo u fazi kada prelazimo iz analogne na e-upravu, započeli smo dosta procesa. Bitna poruka s ove konferencije je da govorimo o digitalnoj transformaciji, o potpunom preokretu kada je u pitanju pristup. Javna uprava nije u centru pažnje nego građani i njihove potrebe u ovom procesu. Bitno je odgovoriti na sve potrebe građana brzom i jednostavnom uslugom na principu samo jednog kontakta. Stvar je promjene kulture u Javnoj upravi, što je dugotrajan, ali nužan i kvalitetan proces.”

Na ovu temu govorila je i Ivana Šarić iz Generalnog tajništva Vijeća ministara, Amir Kupusija iz Saveza općina i gradova Federacije BiH kao Predstavnik Koordinacijskog tijela za obuku JLS, kao i predstavnik UNDP-a u BiH Dejan Buha.

Na pitanje kakva je uloga UNDP-a u procesu digitalizacije JLS u BiH te kakva su njihova očekivanja Buha je izjavio: 
“UNDP je prije 2 godine u suradnji sa Britanskom ambasadom počeo inicijativu za podršku procesu digitalizacije u BiH. Cilj je podržati institucije svih razina u vidu pružanja tehničke podrške, kroz uvid u ponajbolje svjetske prakse, a sve u svrhu uvođenja inovacije u rad Javne uprave.” Na pitanje kako je UNDP zadovoljan kako teku ti procesi u BiH, Buha kaže kako je BiH na samom početku toga puta digitalizacije. “Cilj UNDP-a jest podrška na tome putu svima onima koji žele suvremenu i funkcionalnu Javnu upravu”, istaknuo je Buha.

Kao pozitivni primjere digitalizacije JLS istaknute su Općine Centar, Lukavac, Jajce i Kakanj čiji su načelnici i pomoćnici prezentirali njihov put ka uspješnoj digitalizaciji danas.
Uspješne projekte digitalizacije iz regije javljanjem putem Zoom-a predstavile su Dara Gavara Stojanović iz Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu Republike Srbije, te Lea Stoljković iz Grada Rijeke u Republici Hrvatskoj.

Za odgovor na pandemiju COVID, nagrade SDG za 2021. godinu dobili su Općina Bosanska Krupa i Općina Novo Sarajevo.
Kao primjer dobre prakse odgovora na COVID predstavljen je Grad Visoko čiji je gradonačelnik prezentirao s kojim su se sve problemima u DZ u Visokom susreli, ali i rješenja koja su ishodili za svoje probleme.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije