Smanjen broj dioničkih društava

U rukama stranaca kapital vrijedan 2,44 milijarde KM

11.04.2017.
u 07:30

Prodaja certifikata i dionica na javnom mjestu u Sarajevu i dalje je prisutna. Obično se trguje pred zgradom bivšeg SDK-a u kojoj se danas nalaze pojedine službe porezne uprave. Rezultat takve trgovine je do sada bio da su građani svoje certifikate davali u bescjenje, ali oni koji su kupovali ipak su izvukli neku korist, piše Večernji list BiH.

Strani i domaći dioničari

O tome govore i statistički podaci registra vrijednosnih papira prema kojima je broj registriranih dioničkih društava smanjen u 2016. godini u odnosu na prethodnu, dok su strani vlasnici povećali vlasnički udio u vrijednosnim papirima u FBiH. Naime, registar je na kraju prošle godine evidentirao 598 dioničkih društava s ukupnom vrijednošću kapitala od 12,36 mlrd. KM. Broj dioničkih društava manji je u odnosu na 2015. godinu za 11, dok je ukupni kapital povećan za oko 21 milijun KM. Kapital je raspoređen na 328.037 dioničara, odnosno vlasnika vrijednosnih papira. Broj dioničara manji je za 6392 u odnosu na 2015. godinu, što je rezultat vlasničkoga preslagivanja u jednom broju društava. Strani vlasnici posjeduju 19,74% vrijednosnih papira registriranih dioničkih društava u FBiH, što je 1,5% više nego na kraju 2015. godine. Ovom trendu doprinijele su i prodaje državnog kapitala preko burze u kompanijama Bosnalijek i Fabrika duhana Sarajevo, gdje su se kao kupci pojavili strani vlasnici.

Pad dioničkih društava

U rukama stranaca je dionički kapital ukupno vrijedan 2,44 milijarde KM. Banke skrbnici (gdje također ima stranog vlasništva) posjeduju 2,28% vrijednosnih papira ili 282,5 mil. KM i njihov vlasnički udio bilježi pad u prošloj godini od 0,38%. Najveći udio u vlasništvu dioničkih društava imaju domaći vlasnici koji posjeduju ukupno 9,9 milijardi kapitala, odnosno 80,26 posto. Kapital domaćih vlasnika smanjen je prelaskom u strane ruke nakon što je 2015. godine prelazio iznos od 10 milijardi KM. Pad broja dioničkih društava u prošloj godini za 11 nastavak je trenda koji je konstantan od 2005. godine, kada je njihov broj bio rekordan (727), a rezultat je likvidacije i preregistracije poduzeća iz d.d. oblika organiziranja u d.o.o. Istodobno, prisutna je i pojava novoregistriranih dioničkih društava. Kada je uspostavljen 2000., registar je imao 22 registrirana dionička društva sa svega 1108 dioničara. S druge strane, osnovni problem na tržištu vrijednosnih papira je ograničena ponuda različitih vrsta vrijednosnih papira, nedovoljan interes investitora i nelikvidnost. Stoga, prodaja državnog kapitala preko burze, koja se najavljuje iz Vlade FBiH, pozitivno će utjecati na povećanje likvidnosti tržišta i povećati zanimanje investitora. •

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?