Centralna banka BiH

U samo mjesec dana blokirani računi više od 300 bh. poduzeća

16.11.2016.
u 11:00

Iako se vlasti u BiH hvale kako svaki mjesec bilježe bolje ekonomske i gospodarske rezultate, a to potvrđuju i službene statistike stranih ekonomskih analitičara, ipak zabrinjavajuće zvuči podatak kako su u nepunih mjesec dana u BiH blokirani računi više od 300 poslovnih subjekata, piše Večernji list BiH.

Trgovine, crpke...

Službena statistika koju vodi Centralna banka BiH pokazuje kako su početkom listopada ove godine blokirana 70.153 računa poslovnih subjekata, a 44.570 tvrtki ima barem jedan blokiran račun. Mjesec dana poslije broj blokiranih računa poslovnih subjekata došao je do 7459, a ukupni broj tvrtki koje imaju barem jedan blokiran račun povećao se u odnosu na prethodni mjesec na 44.745. Sudeći prema strukturi, najveći broj blokiranih računa bilježe manje tvrtke, obrti..., od privatnih poduzeća, trgovina, frizerskih salona, benzinskih crpki, ljekarni, stomatoloških ordinacija, ugostiteljskih radnji... I na ovom popisu nalazi se, kao i ranije, veliki broj rudnika, sportskih saveza, autoprijevozničkih tvrtki… Zanimljivo je da se među blokiranim računima nalaze i oni koji pripadaju političkim strankama. Najveći broj blokiranih stranaka uopće nije prešao predizborni prag. U prvom izvješću Centralne banke BiH, koje je objavljeno početkom studenoga 2012., bilo je 58.038 blokiranih računa, a 35.694 tvrtke imale su blokiran barem jedan bankarski račun. Od tada do danas taj broj raste, a jednim od uzroka takvog trenda smatra se i uvođenje financijske discipline u radu tvrtki, ali i jačanje monopola jakih korporacija koje jednostavno u nemilosrdnoj tržišnoj utakmici guše male i srednje tvrtke, obrte…

Gašenja poduzeća

Suočena s gašenjem malih i srednjih poduzeća, nedavno je Vlada FBiH usvojila akcijski plan realizacije projekta “Razvoj malog i srednjeg poduzetništva u FBiH” za razdoblje od 2016. do 2018. godine. Kao podloga za izradu novog akcijskog plana poslužili su rezultati evaluacije prethodna dva, kao i procjena učinaka različitih programa Federalnog ministarstva razvoja, poduzetništva i obrta realiziranih od 2010. do 2014. Iz pregleda je, kako je priopćeno iz Vlade FBiH, vidljivo kako su izostale neke opće mjere koje bi, općenito, bile usmjerene na unapređenje poslovnog okruženja, odnosno čija bi provedba mogla imati značajan pozitivan učinak. Zato novi akcijski plan predviđa mjere usmjerene na daljnje unapređenje poslovnog okruženja.

Također, evaluacija je preporučila da Federalno ministarstvo razvoja i poduzetništva i dalje nastavi analizirati učinak poticajnih mjera iz prethodnih godina i da to postane standardna praksa u procesu planiranja poticaja za razvoj poduzetništva u Federaciji BiH.•

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije