Očuvanje kulturne baštine i njegovanje izvornih tradicijskih vrijednosti samo su neki od ciljeva tradicijskih igara. Taj je najvažniji ispunjen je a osmjesi na licima tolišana ali i brojnih gostiju iz susjednih posavskih mjesta dovoljno govori o uspješnosti manifestacije „Dani Tolise“. Tolišani su se okušali u starim igrama njihovih djedova i baka poput kamena s ramena, povlačenje konopa, klipića, skakanje u vrećama, vožnja u kolicima...Naizgled jednostavne igre svojom kreativnošću i maštom svaki puta su izazivale buru pljeska. Osim starih sportova organizirana su natjecanja u kuhanju fiša i čobanca. Posavke su spravljale posavske pogače, a kraftaška je zajednica Posavine prezetnirala svoja piva.
Upale naknadno
Pobjeda je bila u drugom planu a najveća nagrada radost koju su sudionici natjecanja priuštili stotinama promatrača. Ipak spomenut ćemo pobjedničke ekipe u povlačenju konopa zanimljivih imena u kategoriji žena. Najbolje ja bila „ Upale naknadno“, druge su bile „Doljankuše“ a treća „Krčma“. Sudjelovale su i „Plavuše u crnom“, „Mice i Ajkule“.Iako su upale naknadno ekipa „Upale naknadno“ suvereno su prošetale natjecanjem :Kristina Oršolić Bancina, Elizabeta Nedić Ive Sorinog, Irena Oršolić Mijina, Katarina Oršolić Dinina i Dragica Džojić iz Mahale. I djeca su se okušala u potezanju konopa van službenog dijela natjecanja. Pobijedili su desni ( gledano iz kuta zapisničkog stola). U jednom trenutku je sudac Pero ostao bez užeta pošto se djeci jako svidjela disciplina te su ne puštajući uže trčala po cijelom igralištu. Najjači dečki Tolise su Škafiškafnjaci (Mario Nedić Jokin, Petar Kobaš Pepsi, Đuro Nedić Tinin, Marijan Nedić Tinin, Ivan Pavao Oršolić Mujin), drugi je MV (Marko Vukić Brica, Marija Oršolić Bana, Marijan Vincetić Mija, Mauricio Orkić Orka, Grga Ivanović) a treći Dvi Marke šeset pet (Marko Oršolić Čedin, Ivica Pejić, Ivica Oršolić Čuča, Denis Oršolić Deni, Ilija Džojić Džojka). Sudjelovali su i Kraljevi Raga, Vrhunski izbor, CRO COP. U igri Klipića najbolja su bili Vatreni bacači (Matej Neddić Giletov, Mihael Nedić Giletov i Nikola Ivanović), Toliški napadači (Nikola Dominković Duletov, Marko Baotić Berijev, Mario Dominković Tucin) i neobičnog ali istinitog imena jer su doista predsjednici Daniel Dominković Dule Tine Čičina, Mijo Oršolić Mija Kršin, Damir Oršolić Orson Bane Mike Čike Mike. Sudjelovali su i Gusari sa Save, Stativa, Nebil krenulo, Škafiškafnjaci, Džije, Kraljevi raga, Krčma (žene), Joksi, ZE-SA (žene), Critežani, Cipiripi, Dubioza i Ladni bacači (djeca).
Zakucavali čavle
Bacali su tolišani i kamena s ramena u dvije serije: Mario Nedić Jokin 10,20m, Marko Oršolić Čedin 10,10m i Ivica Pejić 9,85m a najbolje plasirana žena bila je "sindikalka" Fatima Utremt sa bačenih 6,09m. Skočili su najdalje Mario Nedić Jokin 3,00m i Ena Oršolić Đinina 2,17m. Nadmetali su se u snazi, skakali u vrećama, zakucavali čavle. Apsolutni šampion je Mile Vincetić Dujo jer je u izravnom dvoboju pobijedio ženskog prvaka (zakucao je 5 čavala prije nego je Lucija uspjela zakucati 3.
Stogodišnje recepture
Nisu izostala ni gastro natjecanja u spravljanju posebnog posavskog specijaliteta, čobanca. Najbolje su skuhali tu posebnu gastro deliciju Ivica Oršolić Čuča i pomoćnik Željko Oršolić Želja. Drugo mjesto: Anto Dominković Tune i mali od palube Mato Oršolić Maćun i treći su bili Grga Ivanović i pomoćnik Marijan Nedić Beli. Najbolji je fiš skuhao Christian Oršolić, drugo mjesto pripalo je dvojcu: Pavo Dominković Klik i Ivo Dominković Politika, a treće mjesto je pripalo Matijan Dominković Đure Đure Dujina. Sav napravljeni čobanac i fiš poslužen je nazočnima i naravno, sve se vrlo brzo pojelo, što je potvrda uspješnosti stogodišnjih receptura.