Mnogi misle da ulje, bilo koje vrste, ne zahtjeva neku posebnu metodu pohrane, ali onda se iznenade kada užegne, odnosno promijeni okus i miris. Kuhar Brian Malarkey i direktorica kalifornijskog ranča maslinovog ulja, Mary Mori, otkrili su za Real Simple da i ovu namirnicu treba čuvati, a kako sve ovisi o vrsti. Prvo i osnovno, niti jedno ulje ne bi se trebalo držati iznad peći jer je ondje izloženo toplini.
Maslinovo ulje (i bilo koje drugo za kuhanje) treba dobro zatvoriti kako ne bi ulazio zrak jer on može pogoršati kvalitetu, kaže Mary i dodaje da je idealna temperatura na kojoj treba stajati oko 18°C. Jedno od najboljih mjesta za pohranu je ormar na hladnom i tamnom mjestu. Dobro je i da stoji u tamnozelenoj boci jer ova nijansa pomaže u filtriranju štetnih UV zraka. Također, otvorenu bocu maslinovog ulja treba potrošiti u roku od 30 do 60 dana.
Kokosovo ulje treba se čuvati u posudi s hermetičkim poklopcem (ili u originalnoj boci koju morate dobro zatvarati). Neka stoji u najhladnijem kuhinjskom ormariću gdje nema svjetla. Ovo ulje je otporno na oksidaciju jer je izuzetno bogato zasićenim masnoćama i stabilno, ali visoka temperatura i svjetlo i dalje ga mogu uništiti. Druga biljna ulja treba čuvati u hladnjaku do 6 mjeseci ili na hladnom i tamnom mjestu do 2 godine. Dobro je i da stoje u plastičnim bocama.
Ulja od orašastih plodova poput orahovog, lješnjakovog i bademovog moraju se čuvati u hladnjaku, tvrdi Malarkey. Vrlo je važno da ih čuvate na hladnom mjestu i izvan svjetla. Također, trebali biste ih iskoristiti što je prije moguće.