Oslobađanja su u potpunosti harmonizirana s pravilima primjenjivima u EU, uz precizno određenje oslobađanja koja se tiču uvoza roba na carinsko područje BiH. Izvršeno je izjednačavanje u provođenju oslobađanja pri uvozu i pri domaćim nabavama te olakšan postupak za oslobađanja predviđena po osnovi međunarodnih ugovora te DKP-ovima i međunarodnim organizacijama, koja su ranije provođena kroz institut povrata, piše Večernji list BiH.
Osloboditi od plaćanja PDV-a promete izvršene po osnovi donacija, međunarodnih ugovora i u okviru IPA projekata samo je jedna od novina prednacrta zakonskog rješenja o PDV-u koji je upućen u javnu raspravu.
Uprava za neizravno oporezivanje BiH izradila je novi prednacrt Zakona o porezu na dodanu vrijednost (PDV) kojim se vrši usklađivanje sa smjernicama Europske unije, a Večernji list u posjedu je predloženih izmjena koje sada idu na dvomjesečnu javnu raspravu, nakon koje će se sve primjedbe i prijedlozi na novi nacrt zakona razmotriti i na njih odgovoriti predlagačima.
Niz novina
Odluku o finalnom nacrtu dat će Upravni odbor Uprave za neizravno oporezivanje, a nakon toga će nacrt biti proslijeđen u Vijeće ministara koje treba usvojiti prijedlog izmjena zakonskog rješenja koji će onda uputiti na Parlamentarnu skupštinu BiH. U značajnom dijelu određuje se drugačiji smjer oporezivanja nekretnina, a posebno s gledišta upotrebljavanih, kao i nedovršenih nekretnina, pa se oporezuje promet izvršen prije prve upotrebe objekata ili njihovih dijelova, prometi izvršeni u roku od dvije godine od dana prve upotrebe objekata ili njihovih dijelova. Kada je riječ o oslobađanju obveze PDV prijava, ono se odnosi na predmete izvršene po osnovi međunarodnih ugovora, donacija i u okviru IPA projekata. U sadašnjem Zakonu o PDV-u, kad su u pitanju prometi izvršeni po osnovi međunarodnih ugovora, donacija i u okviru IPA projekata, predviđeno je da se PDV prvo plati pa da se podnose zahtjevi i da se plaćeni PDV po osnovi takvog prometa vraća, uz ispunjenje uvjeta. Novi nacrt Zakona o PDV-u predviđa izravno oslobađanje za promete izvršene po osnovi međunarodnih ugovora, donacija i u okviru IPA projekata, što svakako smanjuje potrebu za angažiranje dodatnih financijskih sredstava.
Polazeći od općeprihvaćene odredbe da obveznik ima pravo odbiti PDV koji je obvezan platiti ili ga je platio prilikom kupnje dobara ili usluga od drugog obveznika, a imajući u vidu opća načela o financijskom poslovanju, propisana je obveza ispravka odbijenoga ulaznog PDV-a ako se ne izvrši plaćanje dobavljaču u roku od 180 dana. U vezi s tim propisan je i postupak naknadnog ponovnog priznavanja ulaznog PDV-a kada se plaćanje izvrši nakon propisanoga roka. Ovom izmjenom se, samo na drugačiji način, ispravkom ulaznog poreza kupcima koji ne vrše plaćanje, otklanjaju razlozi iz kojih je iskazana u više navrata inicijativa za plaćanje PDV-a po naplaćenoj realizaciji.
Stav oko stope
U UNO-u, kako je potvrđeno za Večernji list, smatraju kako je najbolje da ostane jedna jedinstvena stopa PDV-a u iznosu od 17%, kako je i sada slučaj. Smatraju da se neizravnim porezima ne rješavaju socijalna pitanja, već se prikupljeni novac prilikom raspodjele treba usmjeriti tako da se kvalitetnije riješe socijalna pitanja.
UNO izražava stav (koji je istovjetan stavu i preporuci MMF-a po pitanju diferencirane stope) da je učinkovitija opcija jedinstvene stope PDV-a, ne umanjujući navedeni značaj potrebe da se radi na uspostavljanju jačih socijalnih programa koji će pomoći socijalno ugroženoj kategoriji stanovništva.
Također, ovim prednacrtom nije predviđeno pomicanje roka za plaćanje PDV-a s 10. u mjesecu na kraj mjeseca, kao ni plaćanje i odbitak poreza za obveznike po naplaćenoj, a ne izdanoj fakturi.