U narednih mjesec dana bit će održana zajednička sjednica vlada Republike Srpske i Federacije BiH, na kojoj će biti razgovarano o harmonizaciji zakona iz oblasti ekonomije u oba entiteta, najavljeno je danas nakon sastanka entitetskih premijera Željke Cvijanović i Fadila Novalića te predsjedatelja Vijeća ministara BiH Denisa Zvizdića.
Usuglašavani su i određeni detalji u vezi s mehanizmom koordinacije, a stručni timovi nastavljaju raditi na ovom pitanju kako bi sve strane u BiH u ovom procesu bile ravnopravne.
Već danas bilo je riječi o pripremi zajedničke sjednice dviju vlada i harmonizaciji propisa, posebno dva-tri ključna zakona, rekao je federalni premijer Fadil Novalić na pres-konferenciji nakon sastanka.
- Mislim da je pozitivno da nastavljamo raditi u ovom smjeru - istaknuo je Novalić.
Predsjedatelj Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić je naveo da je napravljen dodatni iskorak u vezi s mehanizmom koordinacije, koji će biti jedan od instrumenata djelovanja BiH na europskom putu, a kako bi se što prije došlo do upitnika i nastavilo raditi na tom putu i krajnjem cilju da BiH naredne godine dobije kandidatski status.
- Mehanizam koordinacije je kompleksan materijal. Mislim da mu treba dati šansu da njegova tijela počnu raditi i vidjet ćemo postoje li problemi u funkcioniranju i što je neophodno mijenjati u narednom razdoblju kako bi bio što efikasniji - precizirao je Zvizdić i naglasio da ni predstavnici RS-a, niti neke druge razine vlasti u BiH nisu isključeni iz tog procesa.
Dodao i da je na današnjem sastanku bilo riječi o pitanju klirinškog duga te očekuje da će uskoro to pitanje razmatrati i Vijeće ministara.
Premijerka Željka Cvijanović je dodala da se uskoro očekuje dolazak Misije MMF-a u BiH i vjeruje da će se postići dogovor o pismu namjera za novi aranžman s tom financijskom organizacijom.
Cvijanović je rekla da na današnjem sastanku nije razgovarano o sudbini Banke Srpske, te ponovila da je Vlada RS-a zagovarala plan reorganizacije te banke, a ne likvidacije, ali da će konačnu odluku donijeti Agencija za bankarstvo RS-a.
Kada je u pitanju mehanizam koordinacije, istaknula je da su blizu rješenja te vjeruje da će se do konačne odluke doći nakon još jednog ili dva sastanka i da taj mehanizam mora odražavati kompleksnu ustavnu strukturu BiH, da sve strane budu zaštićene i da ne dolazi do blokada.
Određene izmjene ili modifikacije tog mehanizma, dodala je, bit će neophodno uraditi i nakon što se uđe u pregovore o poglavljima na europskom putu BiH.