MJESEC DANA OD PROSVJEDA

Uspostavljeni plenumi nisu riješili socijalne, a pogotovo unutarnje podjele u BiH

prosvjed
08.03.2014.
u 11:05

Pripadnici specijalne policije su zajedno s kolegama iz redovnog sastava napravili kordon kako prosvjednici ne bi mogli izaći na glavnu sarajevsku prometnicu

Dobro naoružani i opremljeni pripadnici policije jučer nisu dopustili prosvjednicima što mjesec dana traže smjenu vlasti i bolje socijalne uvjete da prometno blokiraju središta Sarajeva, što je posljednjih dana izazivalo bijes i ogorčenje velikog broja građana. Oko podneva se, kao i proteklih dana, skupilo oko stotinjak prosvjednika koji su nastojali prepriječiti prometnicu nedaleko od Predsjedništva BiH što im pripadnici policije nisu dopustili.

Zahtjev Veleposlanstvu

Pripadnici specijalne policije su zajedno s kolegama iz redovnog sastava napravili kordon kako prosvjednici ne bi mogli izaći na glavnu sarajevsku prometnicu. Jako osiguranje je zabilježeno i ispred zgrade Predsjedništva BiH. Kada se broj prosvjednika oko 13 sati povećao na oko 200, u znak prosvjeda uputili su se ulicama Sarajeva. Cijelo vrijeme pratile su ih jake policijske snage. Putom su stalni zviždali te su uzvikivali poruke “Ostavke!”. Kad su stigli pred sjedište Veleposlanstva SAD-a zatražili su odgovor zašto im se više ne dopušta blokiranje prometa. Nekolicina njih je ušla u Veleposlanstvo i tamo su imali razgovore s predstavnicima Veleposlanstva. Ranije se najavljivalo da se u Sarajevu očekuju masovni prosvjedi, no do toga nije došlo. Navršilo se mjesec dana od prosvjeda koji su eskalirali spaljivanjem i uništavanjem više zgrada državnih i županijskih institucija. Zahtjevi građana urodili su tek time da su četiri županijske vlade podnijele ostavke, a drugi zahtjevi za većom socijalnom pravdom i smanjivanjem beneficija političara tek su djelomično prihvaćeni. I u Mostaru su jučer održani prosvjedi. Uz ukidanja beneficija i paušala političarima, građani traže i usklađivanje njihovih plaća s prosječnim radničkim plaćama, usvajanje zakona o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i obitelji s djecom na razini HNŽ-a, zatim službeno izvješće županijskoj MUP-a o prosvjedima u Mostaru i aktivnostima koje poduzimaju u procjeni sigurnosnog stanja u HNŽ-u kao i imena svih osoba koje su privedene na informativne razgovore i koje su kažnjene novčano ili je protiv njih pokrenut kazneni postupak.

Kako dalje?

Općenito, mjesec nakon početka prosvjeda, koji su u veljači uzdrmali Bosnu i Hercegovinu, stanje u zemlji je konfuzno, a osim načelne spremnosti političkih stranaka da rade na promjenama koje traže nezadovoljni građani, konkretnih učinaka i dalje nema. I broj prosvjednika se stalno smanjuje. Poseban fenomen koji je izrodilo “bošnjačko proljeće2 jesu plenumi. Ova neformalna skupina građana iznosi razne prijedloge od ukidanja beneficija političarima do imenovanja ekspertnih vlada. Čak su imali ambicije i predlagati premijere županijskih vlada, pa i članove Predsjedništva. Njihovi zahtjevi postat će međutim jasniji ako se uklope u neki stranački format ili se pak priklone nekom od političkih opcija građanske orijentacije.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije