cvijećem školovala sinove

Uzgoj počela iz nužde, a danas od njega solidno živi

03.04.2019.
u 20:12

Rada Sandić iz Bijeljine hobi je pretvorila u posao osiguravši tako dodatni izvor prihoda za svoju obitelj, piše Srpskainfo. Po zanimanju je trgovkinja, ali u nedostatku posla već 12 godina proizvodi cvijeće i sadni materijal.

Mnogo ljubavi

Zahvaljujući biljkama koje njeguje s mnogo ljubavi, dopunjavala je proračun za školovanje dvojice sinova jer je u obitelji samo suprug stalno zaposlen. Proizvodnjom cvijeća Rada se počela baviti, kako kaže, iz “nužde”. Suprugova plaća nije bila dovoljna za pristojan život i školovanje djece, a puno izbora nije bilo. Nakon što je godinama bezuspješno tražila posao u struci, okrenula se onome što voli. Nije imala velika očekivanja ni prohtjeve. Počela je na malo, desetak stručaka ljubičica i muškatli, a danas ima bezbroj vrsta sobnog i vrtnog cvijeća, pa čak i egzotične biljke. - Ponosna sam na lozane sulfinije, stajaće petonije, karanfile, begonije, dalije, kadife, plumbago, sobni hljem. U ponudi je pedesetak vrsta, a cijena je od jedne do deset maraka. Od sitnih trajnica – perena, preko kalemljenih lišćarskih vrsta, ukrasnih grmova. Za mnoge nisam prije ni čula. Sada znam što kojoj biljci paše, što ne – kaže Rada. Uz pomoć stručnjaka proširivala je znanje, a iako ovaj posao iziskuje dosta truda i odricanja, ne bi ga mijenjala za drugi.

– Čitam dosta knjiga. Na internetu pratim sve što se odnosi na uzgoj cvijeća. Moraju se primjenjivati savjeti agronoma. Važno je i kakvo sjeme i zemlju imate. Nabavljam kvalitetno i provjereno sjeme i zemlju, a u rasadniku sam svaki dan. Cvijeće ne zna za blagdan ili vikend. Sve se navrijeme mora uraditi, zaliti, prihraniti, zaštititi od buba i kukaca. Posebno se mora voditi računa o temperaturnim oscilacijama – objašnjava Rada.

Poplava pa sve iznova

Radini kupci dobiju i besplatan savjet kako ovog proljeća urediti dvorišta i zelene površine. Nije je pokolebala ni poplava 2010. kada je plastenik potpuno uništen. Krenula je ispočetka. Troškovi izgradnje i opremanja plastenika nisu mali, a nužan je i svakodnevan rad. Osim navodnjavanja “kap po kap”, osigurali su i grijanje tijekom zime kako bi u proljeće imali kvalitetno cvijeće. U sezoni kada ima pune ruke posla, pomažu joj suprug i sinovi. Rada ističe kako se prema cvijeću ne treba odnositi kao prema obvezi jer biljke osjete ljubav i pažnju i uzvrate višestruko. Uživa u cvijeću, koji joj je melem za dušu, a od ovog posla može i solidno živjeti, piše Srpskainfo. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije