Komunikacija u medicini - nova knjiga autora prof. dr. sc. Zorana Tomića i dr. sc. Branka Krište

Važno ojačati komunikacijske vještine i znanja medicinskog osoblja

30.06.2022.
u 16:08

Knjiga daje odgovor na niz pitanja područja komunikologije koje je iznimno važno u svakodnevnom radu medicinskog osoblja koje se susreće s velikim brojem pacijenata

Kako ojačati komunikacijske vještine u medicini, odnosno kod zdravstvenog osoblja, jedno je od važnih pitanja na koja odgovor daje Komunikacija u medicini - nova knjiga autora prof. dr. sc Zorana Tomića i dr. sc. Branka Krište, piše Večernji list BiH. Knjiga je predstavljena u Livnu, a tom prilikom veliki broj zainteresiranih mogao je iz prve ruke čuti kolika je vrijednost učinkovite komunikacije u zdravstvu.

Važnost tematike

Krišto je ovom prilikom u izjavi za RTV Herceg Bosne objasnio kako su on i profesor Tomić napisali ovu knjigu vodeći se motivom nedostatka edukacije iz područja komunikologije među medicinskim radnicima.

- A znamo da je to jedna od grana koja se najviše služi komunikacijom u postavljanju dijagnoze i uspostavljanju kontakata s pacijentima i njihovim obiteljima kao i drugima kojima je potrebna zdravstvena skrb - kazao je Krišto.

Krišto se slaže kako komunikacija nije ista kroz godine. Podsjeća kako se svi rađamo s talentom za komunikaciju, a kroz život je usavršavamo. Međutim, dodaje kako tijekom cijele edukacije zdravstvenih radnika nismo do sada imali važnu kariku edukacije u komunikologiji i u odnosu s potrebitima koji traže zdravstvenu skrb.

Krišto također ističe i kako smatra da će ovom knjigom riješiti problem s karikom koja nedostaje, izrazivši očekivanja kako će knjiga imati dobar odjek među zdravstvenim radnicima.

- A ciljana skupina su studenti te će se pokušati komunikologiju uvesti u kurikulume medicinskih i zdravstvenih studija - zaključio je Krišto.

Rektor Sveučilišta u Mostaru prof. dr. sc. Zoran Tomić osvrnuo se u izjavi za RTV Herceg Bosne na motive za suradnju na ovom projektu, podsjetivši kako već desetak godina predaje kolegij "Komunikacijske vještine" na biomedicini. Svjedok je, ističe, koliko je područje interdisciplinarnosti važno za buduće liječnike.

- S druge strane, često sam u interakciji s liječnicima i medicinskim osobljem i mogu slobodno reći, kao redoviti profesor, kako bih dao 2 plus ocjenu liječnicima na njihovim vještinama da uspješno iskomuniciraju određenu poruku - naveo je Tomić.

Podsjetio je kako s doktorom Krištom već pet godina intenzivno surađuje i dugo već razgovaraju o ovom projektu. U kontekstu rada na knjizi objasnio je kako je prva faza bilo prikupljanje relevantne svjetske literature kako bi se vidjelo što se događa u svijetu u tom kontekstu.

- Onda smo se dogovorili da ja radim ovaj opći komunikacijski dio, a on drugi dio komunikacije u medicini. S obzirom na to da je liječnik te da je u svakodnevnoj komunikaciji s liječnicima, pacijentima, obiteljima i da se susreće s različitim pacijentima, on je spretno, sretno i znanstveno visoko postavio svoj sadržaj - objasnio je Tomić.

Znanja i vještine

Dodao je kako prvi dio knjige može biti opći dio za svakoga kako bi se stekla načela i vještine -načela govore o znanju, a znanje odgovara na pitanje što je što, a vještine odgovaraju na pitanje kako se nešto radi.

- Uvjeren sam kako knjiga "Komunikacija u medicini" daje i znanje kroz svoj teorijski sadržaj, ali i kroz niz praktičnih uputa, daje vještine kako to primijeniti u praksi. Sretan sam, Branko je vrlo precizan znanstvenik te je s njim bilo lako i teško raditi. Lako jer teži izvrsnošću, a teško zato što je perfekcionist - naveo je Tomić.

Na pitanje koliko je pandemija aktualizirala potrebu usavršavanja komunikacijskih vještina i znanja kod medicinskog osoblja, Tomić je kazao kako je komunikacija složen proces, odnosno to je praktički umjetnost.

- U medicini je permanentna kriza, a permanentna je kriza jer se stvari loše komuniciraju. Svjetska pandemija klasičan je primjer loše iskomuniciranog globalnog problema. Zbog toga su nastale brojne teorije zavjere... sve je to doprinijelo da pandemija dobije mitsku poziciju. Loše je

iskomunicirano od Svjetske zdravstvene organizacije pa do najnižih instancija - naglasio je Tomić.

Ukazao je na to kako je komunikologija znanstvena disciplina i potrebno joj je pristupati na znanstveni način.

- U svemu tome vidjelo se da su na tome radile priučene osobe, osobe koje ne razumiju komunikacijska načela, vještine i procese - upozorio je Tomić. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije