Našoj državi prijeti urušavanje zdravstvenog sustava kroz nekoliko godina jer je već u prošloj godini iz BiH otišlo 600 liječnika. - Imamo jedan problem, razgovarao sam s dekanom Medicinskog fakulteta u Sarajevu gdje je kazao kako je skoro 1/3 diplomanata tražila prijevremeno izdavanje diploma. Znači, oni nisu ni evidentirani u liječničku komoru jer su već s diplomom otišli, kazao je za portal Večernjeg lista BiH Vecernji.ba dr. Harun Drljević, predsjednik Liječničke komore FBiH.
Najsposobnije tkivo
Kazao nam je kako je činjenica da odlazi najsposobnije tkivo, kako odlaze mladi tek završeni specijalizanti koji bi za desetak godina trebali preuzeti zdravstveni sustav.
- Dolazi do poremećaja unutar liječničkog korpusa jer ostaje stari vremenski korpus, kazao je Drljević dodavši kada oni odu u mirovinu da bi moglo doći i do urušavanja pojedinih zdravstvenih službi. Kazao je i kako je analizirajući liječnički kadar u FBiH došao do podatka da ga čine vremešni liječnici s prosjekom od 57,8 godina. Podaci govore kako će do 2020. biti potrebno čak 20.000 liječnika. - Razlog su standardi koje je EU naveo, a to je 362 liječnika na 100.000 stanovnika. Kod nas je to 160 liječnika, što znači da nam nedostaje oko 200 liječnika na 100.000 stanovnika. Ali problem je što je kod nas i tih 160 lošeg demografskog statusa, iz prostog razloga što je to stariji brend, kazao nam je dr. Drljević. Kazao nam je i kako se slična situacija događa u RH gdje dolazi do prividnog porasta liječnika, ali je njena struktura loša jer nije riječ o sposobnoj radnoj snazi.
Kompletan članak čitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista BiH...