ISTRAŽIVANJE

Više od polovine dekana u BiH smatra kako korupcija utječe na obrazovanje

16.08.2015.
u 16:48

Za sprečavanje korupcije, smatra većina, bile bi potrebne kaznene mjere

Iz dana u dan gotovo svi u BiH pokazuju nedostatak povjerenja, volje i generalno negativan stav. Korupcija u obrazovanju samo je jedan segment koruptivne mašinerije koja svaki dan čini život u BiH složenim, pretvarajući ga u neku vrstu borbe za opstanak i nesigurnost na ovim prostorima. Naime, o tome svjedoče rezultati istraživanja korupcije u obrazovanju koje je proveo ACCOUNT. Petina anketiranih u istraživanju je navela kako su bili u situaciji da znaju za koruptivne radnje, ali ih nisu prijavili zbog straha. U istraživanju je sudjelovalo 125 osoba, od kojih su 24 dekana i 101 član nastavnog osoblja na fakultetima, od kojih su 77 posto iz Federacije, a 24 posto iz RS-a.

Mita ima, ali...

Uzimajući u obzir društveno političku klimu u zemlji, zanimljivo je kako većina, 80%, anketiranih smatra da korupcija nije prisutna na fakultetima na kojima su zaposleni. Nešto više od jedne četvrtine, njih 26 posto, imalo je priliku čuti za slučajeve korupcije na fakultetima gdje su zaposleni. Inače, većina anketiranih, njih 80%, usudilo bi se osobno prijaviti korupciju kada bi pouzdano znali da postoji, a više od 60 posto anketiranog nastavnog osoblja bi prijavilo korupciju i ako bi se plašili ili pouzdano znali da će zbog toga biti žrtva neke vrste odmazde ili mobbinga. U ovaj dio odgovora nisu ubrojeni odgovori dekana. Određeni dio anketiranog osoblja fakulteta, njih 9%, imao je priliku susresti se osobno s koruptivnim radnjama, konkretno da im je netko od studenata ponudio mito. Mišljenja dekana o tome tko potiče korupciju su podijeljena.

Iskorijeniti korupciju

Naime, većina ih navodi kako su to profesori, docenti. Više od polovine anketiranih dekana, njih 53%, smatra kako korupcija veoma utječe na kvalitetu visokog obrazovanja. Animiranje zaposlenika fakulteta da anonimno prijavljuju korupciju prisutno je na više od 60% fakulteta koji su sudjelovali u ovom istraživanju, ali je problem što ne postoje precizne smjernice , ili osobe kojima se osoba koja želi prijaviti korupciju može javiti. Zakonske mjere usmjerene za borbu protiv korupcije smatraju se neadekvatnim što je potvrdilo 76% anketiranih, a da je korupciju moguće iskorijeniti, smatra većina dekana fakulteta koji su sudjelovali u istraživanju, njih 77%. Stoga, kaznene mjere bile bi najučinkovitije za sprečavanje korupcije, smatraju dekani i nastavno osoblje fakulteta. Također, većina anketiranih smatra da je korupciju moguće iskorijeniti, ali nisu dali konkretne prijedloge kako to i učiniti.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije