Bliži se vrijeme godišnjih odmora, a mnogi bh. građani ni ovo ljeto neće si moći priuštiti ljetovanje na moru. Oni malo sretniji godišnji odmor provest će na Jadranu, što je zbog blizine već godinama najčešći izbor onih koji si ljetovanje mogu priuštiti. Apartmanski smještaj bez hrane najčešći je izbor bh. turista koji putuju u Crnu Goru ili Hrvatsku.
Stroge kontrole
Građani koji ovog ljeta krenu preko bilo koje granice iz BiH nikako ne smiju ponijeti meso (pa i u sendvičima) ili mliječne proizvode, dok su voće, povrće, slatkiši, kao i hrana za bebe i kućne ljubimce dopušteni, ali u ograničenim količinama. Na internetskoj stranici Carinske uprave Hrvatske stoji da putnici mogu sa sobom ponijeti kruh, kolače, keks, čokolade i tjesteninu, ali samo u količinama za osobnu upotrebu, dok je unos mesa i mlijeka strogo zabranjen. Bez obzira na to što Crna Gora još nije dio EU-a, Uprava carine odredila je limite kada je riječ o unosu hrane i pića na teritorij ove zemlje. “Putnici mogu unijeti svježe voće i povrće, osim krumpira, ukupne težine do pet kilograma, zatim kilogram sušenog voća, isto toliko kave, pet litara vode u boci i litru alkoholnog pića”, navedeno je u uputama za putnike koje su dostupne na stranici Uprave carine Crne Gore. S obzirom na to da se hrana na more više ne može nositi, Blic.rs je istražio koliko je novca potrebno da biste se prehranili deset dana na moru u Hrvatskoj i Crnoj Gori.
Cijene namirnica
U Hrvatskoj koja je nezaobilazna ljetna destinacija bh. građana za kruh je potrebno izdvojiti 7 kuna, što je nešto malo manje od 2 marke, za mlijeko 8 kuna, što je nekoliko feninga više od 2 KM, ulje je oko 4 KM, a kilo rajčice također oko 4 KM. Krumpir je oko 2 KM kilogram, kiseli krastavci u staklenci oko 2,5, litarski jogurt može se kupiti i za 1,5KM, ali u većim trgovinama, i to na akcijskoj ponudi, navodi Blic. Nasreću, veliki supermarketi u Hrvatskoj imaju dosta sniženja, pa tamo možete kupiti 200 gr trajne kobasice za 2,7 KM, a oko 800 gr mljevenog mesa za 6 KM. Sok je oko 1,5 KM po litri, dok litru mlijeka možete kupiti i za 1,20KM, pa je savjet da kupujete u nekoj od većih trgovina kojih ima i u primorskim gradovima. Tijekom deset dana u Hrvatskoj potrošačka košarica će vas koštati oko 500 kuna, ili oko 127 KM, ako svaki dan kupujete kruh, mlijeko, jogurt, sok i kilogram mljevenog mesa. S druge strane, u Crnoj Gori kruh ćete platiti od 60 do 80 eurocenti (1,20 do 1,50 KM), litru mlijeka od 0,8 do 1,1 euro (od 1,50 do 2,15 KM), jogurt oko 2 KM, rajčice 1,3 do 2 KM te krastavac oko 1,50 KM. Za brzu hranu mogli biste izdvojiti od 2 do 5 KM, ovisno odlučite li se za roštilj, pizzu ili palačinku. Litarski sok je oko 1,5 do 2 KM, kilogram oslića oko 5 KM, a pivo u konzervi košta oko 1,4 KM. Za deset dana na crnogorskom primorju na hranu biste, prema računici, mogli potrošiti oko 55 do 60 eura, ili od 107 do 117 KM, ako svaki dan kupite kruh, mlijeko, jogurt, sok i kilogram mljevenog mesa.•