Nastavak geoloških istraživanja nafte i plina, jedno je od strateških opredjeljenja Vlade u sljedećem razdoblju, stoji u informaciji Federalnog ministarstva energetike, rudarstva i industrije koju je usvojila Vlada FBiH te uputila prema federalnom Parlamentu. Riječ je o informaciji o izvršenim aktivnostima na realizaciji Projekta istraživanja i eksploatacije nafte i plina u FBiH, u kojoj također stoji kako je od 2011. uloženo mnogo vremena i truda u pronalazak najboljih zakonodavnih rješenja i objedinjavanje geoloških podataka, kao temeljnih sigurnosnih čimbenika s kojima FBiH ulazi u realizaciju projekta, kroz izbor naftne kompanije, pregovaranje i izradu budućeg ugovornog modaliteta s naftnim kompanijama, piše Večernji list BiH.
Analizirane su sve dostupne vrsta ugovora koji se u suvremenom dobu potpisuju u svijetu između vlada i naftnih kompanija. Standardi najbolje prakse koji su uspostavljeni u zemljama s uspješnom proizvodnjom nafte, kao što je Norveška, nesumnjivo predstavljaju međunarodni zlatni standard u ovom sektoru. No, takve prakse moguće je primijeniti samo u ekonomski stabilnim, dobro opremljenim državama koje raspolažu izuzetnim stručnim ljudskim resursima i imaju značajno iskustvo u ovoj djelatnosti.
Za BiH i FBiH se pokazalo najprihvatljivije korištenje "Smjernica za dobro upravljanje u proizvodnji nafte i plina za države početnice" koje je 2013. napravio Kraljevski institut za međunarodne poslove u Londonu. Ovaj dokument je fokusiran na 7 ključnih ciljeva u dobrom upravljanju istraživanja i buduće eksploatacije nafte i plina, a to su: privlačenje dugoročno najsposobnijeg investitora, ostvarivanje maksimalnog ekonomskog povrata državi kroz ugovor o koncesiji, dobivanje i zadržavanje povjerenja javnosti, postupno jačanje lokalne uloge kroz obučene ljudske resurse i otvaranje i jačanje lokalnih poduzeća.
Njime je predviđeno i uspostavljanje nacionalne naftne kompanije i osiguravanje njezina sudjelovanja u razvoju resursa, izgradnja kapaciteta i omogućavanje svim sudionicima da obavljaju svoju ulogu te osiguravanje visokog stupnja odgovornosti svih aktera u naftnom sektoru. Vlada FBiH će i dalje raditi na privlačenju dugoročno najsposobnijeg investitora. Imajući u vidu kompleksnost projekta, Vlada će utvrditi savjetodavno tijelo u čijemu bi sastavu bile eminentno stručne osobe iz akademija, fakulteta, instituta, gospodarstva i dr. institucija spec. za oblasti geologije, rudarstva, ekonomije, prava, okoliša, energetike i dr. koji bi bili uključeni u realizaciju projekta.