30. obljetnica

Za jedne “Dobrovoljačka” ratni zločin, za druge odlučujuća bitka za obranu grada

04.05.2022.
u 15:41

Svega nekoliko dana prije 30. obljetnice događaja u Dobrovoljačkoj ulici Tužiteljstvo BiH podiglo je optužnicu protiv 10 policijskih dužnosnika iz Sarajeva koji su imali važnu ulogu u tom sukobu

Po već ustaljenom scenariju, jučer je obilježena još jedna godišnjica ključne bitke za obranu Sarajeva u prošlom ratu, piše Večernji list BiH. Događaje od 2. i 3. svibnja 1992. godine različito se tumači i povijesno opisuje. U Sarajevu se otvoreni sukob s postrojbama JNA u središtu grada smatra ključnim događajem u obrani grada, dok Srbi tvrde kako je u tadašnjoj Dobrovoljačkoj ulici počinjen ratni zločin nad pripadnicima bivše jugoslavenske vojske koji su napuštali vojarnu u naselju Bistrik.

Dvije priče

U prilično konfuznim događajima tih dana dogovarano je povlačenje postrojbi JNA iz vojarni u središtu grada, i to u trenutku kada je jugoslavenska, a zapravo srpska vojska, u zračnoj luci zarobila predsjedatelja Predsjedništva RBiH Aliju Izetbegovića koji se, nakon neuspjelih pregovora u Lisabonu, zrakoplovom vratio u Sarajevo. Dogovorena je razmjena Izetbegovića, njegove kćeri i dopredsjednika tadašnje republičke vlade Zlatka Lagumdžije za miran izlazak postrojbi JNA iz grada. Izetbegović je oslobođen, dio vojnih snaga iz Sarajeva uspio se izvući bez većih problema, ali je u središtu grada 3. svibnja došlo do borbe u kojoj je više vojnika JNA ubijeno, a jedan broj njih zarobljen. Srbi uporno tvrde kako je tada počinjen ratni zločin iako je Haaški sud zaključio da je vojna kolona u Dobrovoljačkoj ulici bila legitiman vojni cilj. Više puta su iz Republike Srpske i Srbije inicirali istrage i raspisivali tjeralice zbog navodnog ratnog zločina pa su tako i izvan BiH zbog ovih optužbi privođeni tadašnji član Predsjedništva BiH Ejup Ganić i jedan od zapovjednika Armije BiH Jovan Divjak. Svega nekoliko dana prije 30. obljetnice događaja u Dobrovoljačkoj ulici Tužiteljstvo BiH podiglo je optužnicu protiv 10 policijskih dužnosnika iz Sarajeva koji su imali važnu ulogu u tom sukobu.

Optužnica je podignuta protiv Ejupa Ganića, Zaima Backovića, Hamida Bahte, Hasana Efendića, Fikreta Muslimovića, Jusufa Pušine, Bakira Alispahića, Enesa Bezdroba, Ismeta Dahića i Mahira Žiška.

Optužene se tereti da su, u okviru svojih dužnosti i ovlasti u vojnim, policijskim i civilnim strukturama, sa svojim podređenima, “planirali, poticali i izvršili napad na nebranjenu mješovitu kolonu vojnika i civila zaposlenih u bivšoj JNA, pod pratnjom mirovnih snaga Ujedinjenih naroda te nisu spriječili ubojstva i ranjavanja vojnika i civila, propustili su kazniti izvršitelje ubojstava i ranjavanja, nečovječno su postupali prema zarobljenim vojnicima i mučili ih, nisu spriječili ni kaznili izvršitelje te su pomagali počiniteljima nakon izvršenog zločina”. Ovakve kvalifikacije optuženi i javnost u Sarajevu odbacuju i tvrde kako je optužnica politički motivirana. Jučer su to ponovili i ratni veterani Armije BiH koji su upravo u bivšoj Dobrovoljačkoj ulici položili cvijeće u znak sjećanja na poginule branitelje i sve žrtve opsade Sarajeva. Predsjednik udruge “Zelene beretke” Muhamed Švrakić kazao je kako se i nakon 30 godina vidi nepravda prema braniteljima Sarajeva.

Kao Palestinac u Jeruzalemu

- Nepravda je to što je Tužiteljstvo BiH zajedno i pod pritiskom tužiteljstava agresora Srbije pokrenulo postupak kažnjavanja navodnih zločina u Dobrovoljačkoj ulici. Ta ulica bila je vojni legitimni cilj iz više razloga. Prvi je da nitko nije mogao jamčiti sigurnosni i vojni prolazak jer je to jamstvo dao predsjednik Alija Izetbegović koji je u to vrijeme bio zarobljenik, a po Ženevskoj konvenciji, nikakvo jamstvo ne može dati zarobljenik. Sve ovo izgleda kao da će nas i dalje praviti budalama - kazao je Švrakić.

Ubrzo nakon Zelenih beretki, u bivšu Dobrovoljačku ulicu, uz snažno policijsko osiguranje, stiglo je brojno izaslanstvo iz RS-a kako bi obilježilo stradanje bivših pripadnika JNA. - Kao rođeni Sarajlija, moram kazati da sam se sada osjećao kao Rus u Kijevu i kao Palestinac u Jeruzalemu. Žao mi je što 30 godina nakon ovog događaja mi uz ovoliko osiguranje moramo dolaziti da se poklonimo žrtvama. Došao sam kao čovjek i kao član NS-a RS-a podijeliti bol s obiteljima žrtava - poručio je jedan od članova srpskog izaslanstva i zastupnik u Parlamentu RS-a Aleksandar Glavaš.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?