Od početka 2018. godine spriječeno je 13.700 ilegalnih prelazaka državljana iz zemalja visokog migracijskog rizika u BiH, rečeno je na sjednici Stručnog kolegija Granične policije BiH.
Na sjednici je ponovno istaknut problem nedovoljnog broja policijskih službenika ove agencije. Jedna od tema sjednice bila je situacija u blizini međunarodnog graničnog prijelaza Velika Kladuša te je zaključeno kako je potrebno ponovno održati sastanke s predstavnicima županijskih i entitetskih ministarstava unutarnjih poslova, piše Večernji list BiH.
Nasilni prelazak granice
Sastanci bi bili organizirani u cilju podrške MUP-ova u situacijama poput pokušaja nasilnog prelaska 250 migranata na MGP Velika Kladuša 24. listopada 2018. godine te u vezi s njihovom nadležnošću za poslove očuvanja i uspostavljanje narušenog javnog reda i mira i kontrole javnih skupova u blizini prijelaza. Podsjetimo i na činjenicu kako su službenici Postrojbe Granične policije BiH Izačić uhitili državljanina Iraka, inicijala B. K. M., rođen 1991. godine, koji je pokušao prokrijumčariti dvoje također iračkih državljana. Po naredbi Tužiteljstva BiH, vozilo i putne isprave su privremeno oduzeti, a zbog postojanja osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo krijumčarenja ljudi, B. K. M. će uz izvješće o kaznenome djelu biti predan Tužiteljstvu BiH. Krijumčareni Iračani, od kojih je jedna maloljetna osoba, državnu granicu pokušali su prijeći s putnim ispravama za izbjeglice koje su izdane u Njemačkoj i glasile su na druga imena.
Cijena krijumčarenja
Otkriveni su graničnom kontrolom golfa njemačkih registracijskih pločica na izlasku iz BiH na međunarodnome graničnom prijelazu Izačić. Skupina krijumčara ljudima, lišenih slobode u operativnoj akciji “Centar”, za krijumčarenje ljudi preko bh. granice naplaćivala je oko 1500 eura po osobi, a za krijumčarenje do Italije uzimala je i 16.000 eura. Kako su priopćili iz Ureda ravnatelja policije USŽ-a, tijekom akcije izmještanja migranata s GP Maljevac u prihvatni centar hale tvrtke “Miral”, u jednome od autobusa u tijeku prijevoza došlo je do međusobnog fizičkog sukoba među samim migrantima te je u tijeku stavljanje pod nadzor osoba koje sudjeluju u sukobu. Jedan od migranta fizički je napao i policijskog službenika koji je bio u pratnji osobe. Migrant koji je fizički nasrnuo na policijskog djelatnika stavljen je pod nadzor te je lišen slobode. Službi za poslove sa strancima bit će dostavljen zahtjev za izmještanje migranta u imigracijski centar u Istočnome Sarajevu. A zbog počinjenih kaznenih djela na području Bihaća pripadnici policije USŽ-a lišili su slobode državljanina Alžira. Operativnim radom na terenu policijski službenici Odsjeka kriminalističke policije PP Bihać došli su do spoznaja da se u vezi s provalom u jedan ugostiteljski objekt, iz čije je blagajne otuđeno oko 100 KM, pokušajem ulaska u stambeni objekt te otuđenjem dvaju mobitela i uređaja za pranje pod visokim tlakom dovodi osoba inicijala I. Z. iz Alžira.•