Bosna i Hercegovina ima realne šanse da do kraja ove godine dobije status kandidata za članstvo u Europskoj uniji i aktivaciju Akcijskog plana za članstvo u NATO-u, ako se svi posvete tim pitanjima, kazao je predsjedatelj Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić.
U intervjuu za Radio Bosne i Hercegovine (BH Radio) izrazio je očekivanje da će popunjavanje Upitnika Europske komisije biti završeno na vrijeme, iako još nijedan odgovor nije stigao iz Republike Srpske.
Dodao je da su unutar bh. institucija, imajući u vidu rok od šest mjeseci, napravljene određene faze kako bi se na organiziran i transparentan način došlo do pravih odgovora.
Prva faza je da bh. institucije pripreme odgovore na pitanja iz Upitnika, a Zvizdić je naglasio da je većina ispoštovala rok te su unijeti odgovori u centralni informacioni sistem unutar Direkcije za europske integracije.
- Predstavnici Vlade Republike Srpske su nas informirali da oni imaju pripremljene odgovore i još ih nisu unijeli u centralni informacijski sistem. Možemo govoriti koji razlozi stoje iza takve odluke - kazao je Zvizdić.
Istaknuo je da ako je razlog tome tehničke prirode, onda se to može prihvatiti, ali ako iza toga stoje ponovo razlozi da se pokušava ostvariti paralelan kontakt sa europskim institucijama, to su, stav je predsjedatelja Zvizdića, potpuno uzaludni i bezuspješni pokušaji.
Podcrtao je da su Europska komisija i Europska unija bili potpuno jasni kada su istaknuli da oni razgovaraju samo s državom BiH i prihvatit će se samo odgovori koji dođu i govore jednim glasom uime BiH.
Osvrnuo se na insistiranje hrvatskih zastupnika u Europskom parlamentu na federalizaciji BiH kazavši da oni nisu jedini zastupnici u Europskom parlamentu, podsjećajući da je na Rezoluciju koju je pripremio izvjestitelj za BiH Cristian Dan Preda bilo 288 amandmana, od kojih je u mnogima prepoznat ostvareni napor i progres BiH. Smatra da će BiH sigurno u nekoj budućnosti, ako dođe do nove administrativno političko-teritorijalne reorganizacije BiH, biti upravo definirana na bazi regionalnih principa koji važe u Europskoj uniji.
Stoga misli da je u tom smislu došlo do nerazumijevanja između pojmova i onoga što je cilj takvih amandmana, ali treba jasno naglasiti da neće biti nikakvih novih podjela u BiH, a za to ne postoji snaga, mogućnost, ni podrška unutar BiH, van BiH, u regionu, ili u zemljama koje odlučuju o dominantnim međunarodnim odnosima.
- Ne razumijem kako domaći političari ne mogu shvatiti bazne izjave europskih i svjetskih dužnosnika. Nema novih podjela, završena je arhitektura Balkana, može se samo ići ka integraciji BiH, ne ka dezintegracije BiH. To je kazao i generalni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg i visoka predstavnica EU Federica Mogherini, ali to su rekli i najveći europski dužnosnici - podsjetio je Zvizdić.
Na pitanje može li se BiH nadati statusu kandidata bez riješenog pitanja stabilnog financiranja javnih emitera, Zvizdić je podsjetio da je u posljednjem Izvještaju za BiH konstatiran veliki broj pozitivnih stvari, ali upravo jedna od rijetkih oblasti u kojima je konstatirano da ne postoji dovoljan napredak je oblast unutar javnih RTV emitera.
Pozvao je nadležnu komisiju i poslanike da pitanje financiranja i statusa javnih RTV servisa stave na dnevni red i donesu odluke koje će ih učiniti održivim, a onda u narednoj fazi i samoodrživim, kao profesionalni medij koji je ustvari najvažniji institucijama i vlastima u BiH.
Mišljenja je i da svi trebaju izvršiti pritisak da se to pitanje riješi što prije, jer to i dalje stoji kao obaveza BiH i za idući izvještaj i za razumijevanje da se radi na svim segmentima koje EU razumije kao ključne instrumente demokracije i transparentnosti civiliziranog društva, zaključio je predsjedatelj Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić u intervjuu za BH Radio 1.