Tjelesna aktivnost može biti od velike koristi u liječenju simptoma depresije, ali i u prevenciji ove bolesti, pokazuju istraživanja. Iako lagana šetnja, ili umjereno vježbanje u fitness centrima uopće ne zvuče kao lijek, istraživači tvrde drukčije - da dugoročna tjelesna aktivnost u dobroj mjeri može zamjeniti antidepresive. Prema nekim procjenama, od depresivnih poremećaja boluje svaka deseta odrasla osoba, a veliki problem predstavlja to što bolest često dugo ostane neotkrivena.
Na depresiju nitko nije imun, javlja se i kod adolescenata, a u starijem dobu se čak smatra normalnim pratiteljem starenja.
Nekoliko studija provedenih u poslednjem desetljeću dalo je istovjetne zaključke - simptomi depresije mogu se ublažiti tjelesnom aktivnošću najmanje tri puta tjedno u trajanju od barem jednog sata. Naime, tijekom aerobnih treninga dolazi do otpuštanja endorfina, hormona koji predstavlja "prirodnu drogu" i koji izaziva dobro raspoloženje.
Kada ste tjelesno aktivni, vaše tijelo otpušta endorfine, koji reagiraju s receptorima u mozgu koji utječu na doživljaj bola. Endorfini su istovremeno okidač za pozitivne osjećaje i smirenost.
Zato trčite, šetajte i budite uvijek dobro raspoloženi.