08.03.2016. u 07:00

Strašan zločin dogodio se u bosanskom gradiću Olovu. Ljubomorni mladić sa svojim prijateljem pomno je isplanirao i okrutno ub io Arnelu Đogić, svoju bivšu djevojku. Namamili su je u vozilo, premlatili, izboli nožem i bacili u duboki kanjon. Zločin su “proslavljali” časteći po kafićima krvavim novcem koji su uzeli iz džepa nesretne Arnele.

Iako je ovaj događaj potresao javnost u BiH, ipak, ni takva vrsta zločina se u BiH već dugo ne smatra iznenađenjem. Društvo već odavno prihvaća nasilje kao nešto normalno. Ubojstva, čak i bez nekog motiva, postala su redovita, a posezanje za pištoljima, bombama i noževima kao argumentima svakodnevno gledamo u svim dijelovima BiH. Naravno, sve to ima veze s ratnim nasljeđem, ali šokantan je podatak da su akteri češće mladi, rođeni i odgajani u poslijeratnom društvu, nego njihovi roditelji. Brojna djeca rata i poraća postala su strah i trepet u miru.

Društvo je u BiH opterećeno prošlošću, mržnjom, siromaštvom i potpuno poremećenim sustavom vrijednosti. Potiče se netolerantnost prema onima druge vjere, nacije, spola, uvjerenja... Sve je više onih koji nasilje doživljavaju kao individualni uspjeh. U takvom ambijentu teroriziranje drugih prometnulo se u standard i čak poželjnu normu ponašanja.

Djeca se već u crtanim filmovima uče tučnjavi. Stariji ne mogu prebaciti ni na jedan televizijski kanal a da se netko u nekom filmu ne mlati i ubija. Promovira se nasilje kao poželjan način borbe za pravdu. Stvoren je vrijednosni sustav po kojemu je važnije biti snažan i grub, nego pametan i uljudan. Prema tim kriterijima, mladi koji žele biti “in” moraju bar nekoga premlatiti.

Za kolektive kriteriji su viši. Navijačke skupine su često vojnici destrukcije koji u divljačkim pohodima ruše sve pred sobom.

Društvo je gotovo nemoćno pred razbojnicima, pljačkašima, ucjenjivačima... Sudovi su pretrpani tužbama. Oni zločini koji se i uspiju procesuirati za epilog imaju minorne, simbolične kazne, pa čak i za najstravičnije zločine. Zabrinjavajuće je što su političari i nasilnici, vrlo često s kriminalnim dosjeom, prijatelji. Valjda se i oni tako međusobno štite. Fizički i pravno. Građani sve više gube vjeru da ih država može zaštititi. Počeli su se sami naoružavati. Šokantan je podatak da se prošle godine u BiH prodala rekordna količina oružja. U samo jednom dijelu države – Federaciji – izdano je 7226 oružanih listova, što je čak tisuću više nego godinu prije. Mnogim bivšim ratnicima u samozaštiti od djece rođene u ratu i poraću nije preostalo ništa drugo nego opet uzeti pištolje i puške. Tako se jedino mogu obraniti u društvu izokrenutih vrijednosti. Iz njega su izrasli i Arnelini ubojice. Nesretna djevojka nije ni slutila da ju je samo oružje eventualno moglo spasiti od tragičnog kraja. •

Ključne riječi

Komentara 6

CU
cungalunga
09:28 08.03.2016.

umjetna tvorevina...trokutistan ne znam kaj da vam velim

R0
R00kie
11:33 08.03.2016.

sreca u nesreci sto ce za 20-30 godina sve balkanske zemlje nestati jer demografski propadamo iznimno brzo, a ni ne zasluzujemo bolje s obzirom na nakaradan mentalitet

Avatar zeljko_mo
zeljko_mo
12:17 08.03.2016.

Što krivite crtane filmove,pa na tv u BIH se stalno vrte partizani i ustaše,još kad uzmeš u obzir neobrazovanost mladih na to sve još nezaposlenost kojima je cilj ići po gostovanjima "njihovih klubova" i tući se

Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije